O Komisji Socjalnej

Komisja Socjalna jest organem opiniodawczym rozpatrującym wnioski w sprawach związanych z zaspokajaniem potrzeb socjalnych osób uprawnionych do ubiegania się o świadczenia socjalne zgodnie z Regulaminem podziału i wykorzystania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Politechnice Lubelskiej.

W skład Komisji wchodzi:
a) trzech przedstawicieli pracodawcy wskazanych przez kanclerza;
b) po trzech przedstawicieli organizacji związkowych działających w Politechnice Lubelskiej.

REGULAMIN PRACY KOMISJI SOCJALNEJ W POLITECHNICE LUBELSKIEJ


Postanowienia ogólne

§ 1.


1. Regulamin pracy Komisji Socjalnej w Politechnice Lubelskiej (dalej: Regulamin) określa zadania, zasady powoływania oraz działania Komisji Socjalnej (dalej: Komisja).

2. Komisja jest organem opiniodawczym rozpatrującym wnioski w sprawach związanych z zaspokajaniem potrzeb socjalnych osób uprawnionych do ubiegania się o świadczenia socjalne zgodnie z Regulaminem podziału i wykorzystania Zakładowego
Funduszu Świadczeń Socjalnych w Politechnice Lubelskiej (dalej: ZFŚS), z zastrzeżeniem ust. 3.

3. Opinii Komisji nie wymagają wnioski o: bezzwrotną pomoc wiosenno-letnią i jesienno-zimową dla pracowników Politechniki Lubelskiej, bezzwrotną pomoc emerytom/rencistom Politechniki Lubelskiej przyznawaną w okresie zimowym oraz letnim, okolicznościowe paczki, wczasy turystyczne, a także wydatki na działalność kulturalno-oświatową oraz sportowo-rekreacyjną, wskazane w § 2 pkt. 2 lit. a-c
Regulaminu podziału i wykorzystania ZFŚS w Politechnice Lubelskiej.


Zasady powołania i funkcjonowania Komisji

§ 2.


1. Komisję powołuje i odwołuje rektor w drodze zarządzenia.

2. W skład Komisji wchodzi:

a) trzech przedstawicieli pracodawcy wskazanych przez kanclerza;

b) po trzech przedstawicieli organizacji związkowych działających w Politechnice Lubelskiej.

3. W pracach Komisji bez prawa głosu bierze udział kierownik Sekcji Spraw Socjalno-Bytowych Pracowników lub wyznaczony przez niego pracownik.

4. Komisja podejmuje decyzje przy obecności minimum 5 jej członków, w tym przewodniczącego lub jego zastępcy.

5. Kadencja Komisji trwa 4 lata.

6. Komisja na pierwszym posiedzeniu wyłania spośród siebie w drodze głosowania przewodniczącego, jego zastępcę oraz sekretarza.

7. Członkostwo w Komisji wygasa z dniem:

    1) upływu terminu powołania;

    2) wygaśnięcia stosunku pracy;

    3) odwołania przez organ powołujący;

    4) rezygnacji z członkostwa w Komisji (poprzez złożenie oświadczenia woli).

8. W przypadku wygaśnięcia członkostwa w Komisji, organ powołujący członka Komisji niezwłocznie uzupełnia skład Komisji o nowego przedstawiciela, który pełni funkcję do zakończenia kadencji danej Komisji.
9. Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji Socjalnej przynajmniej raz w miesiącu.

10. Do przetwarzania danych osobowych mogą być dopuszczone wyłącznie osoby posiadające pisemne upoważnienie do przetwarzania takich danych, wydane przez pracodawcę. Osoby upoważniane do przetwarzania danych zobowiązane do zachowania ich w tajemnicy.

11. Każdy członek Komisji rozpoczynający kadencję składa na ręce Inspektora Ochrony Danych Politechniki Lubelskiej oświadczenie o przyjęciu do wiadomości odpowiedzialności regulaminowej i służbowej w zakresie zachowania poufności.

12. Członek Komisji, którego wniosek jest rozpatrywany, nie bierze udziału w procesie opiniowania wniosku.

13. Komisja wykonując swoje zadania, kieruje się zasadami bezstronności i obiektywizmu, przy jednoczesnym zachowaniu zasad gospodarności środkami ZFŚS.

14. W terminie do dnia 31 marca każdego roku Kierownik Sekcji Spraw Socjalno-Bytowych Pracowników jest zobowiązany sporządzić i przedstawić do zaopiniowania Komisji sprawozdanie z wydatkowania środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych za rok poprzedni.

15. W terminie do dnia 31 maja każdego roku Kierownik Sekcji Spraw Socjalno-Bytowych Pracowników przedkładana w celu wydania opinii Komisji plan rzeczowo-finansowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na rok bieżący. Plan rzeczowo-finansowy stanowi roczny podział Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z wyszczególnieniem kwot przeznaczonych na poszczególne rodzaje świadczeń.

16. Komisja ma prawo do korzystania z pomocy Kwestora oraz Zespołu radców prawnych Politechniki Lubelskiej.


Zadania Komisji

§ 3.


1. Zadaniem Komisji Socjalnej jest w szczególności:

    1) opiniowanie projektu planu rzeczowo-finansowego ZFŚS (w tym kwot dofinansowań na poszczególne rodzaje świadczeń);

    2) wnioskowanie w sprawie ewentualnych zmian w podziale środków ZFŚS;

    3) opiniowanie sprawozdania z wydatkowania środków ZFŚS za rok poprzedni;

    4) wydawanie opinii w sprawach związanych z zaspokajaniem potrzeb socjalnych osób uprawnionych zgodnie z Regulaminem ZFŚS;

    5) zgłaszanie nowych rozwiązań socjalnych opartych na potrzebach pracowników.

2. Posiedzenia Komisji zwołuje jej przewodniczący nie rzadziej niż raz w miesiącu oraz na wniosek każdego z członków Komisji.

3. Komisja wykonuje swoje zadania przy wsparciu Sekcji Spraw Socjalno-Bytowych Pracowników.

4. W celu prawidłowego wykonywania swoich zadań Komisja ma prawo wglądu do
dokumentacji związanej z dysponowaniem środkami ZFŚS.


Tryb opiniowania wniosków

§ 4.


1. Wnioski, oświadczenia oraz inne niezbędne dokumenty wymagane do otrzymania świadczenia socjalnego przyjmowane/składane są w Sekcji Spraw Socjalno-Bytowych Pracowników.

2. Kierownik Sekcji Spraw Socjalno-Bytowych Pracowników lub wyznaczony przez niego pracownik weryfikuje dane i dostarcza dokumentację wnioskodawców na posiedzenia Komisji.

3. Z każdego posiedzenia sekretarz Komisji sporządza protokół, który zawiera informacje o:

    1) terminie, w którym odbyło się posiedzenie Komisji oraz osobach obecnych na posiedzeniu (załącznikiem do protokołu jest podpisana lista obecności);

      2) liczbie rozpatrywanych wniosków z podaniem kategorii świadczeń socjalnych, których one dotyczyły.

4. Protokół z posiedzenia Komisji, podpisany przez członków Komisji obecnych na posiedzeniu, przekazywany jest do Sekcji Spraw Socjalno-Bytowych Pracowników.

5. Opinia Komisji oraz wysokość przyznanego świadczenia socjalnego odnotowywane przez pracownika Sekcji Spraw Socjalno-Bytowych na wniosku osoby ubiegającej so świadczenie socjalne, a następnie podpisywana w imieniu Komisji przez przewodniczącego lub jego zastępcę. Opinia negatywna wymaga uzasadnienia.

6. Kanclerz, na podstawie zaopiniowanych przez Komisję wniosków, podejmuje decyzję o przyznaniu świadczenia socjalnego, z zastrzeżeniem spraw wyłączonych z opiniowania Komisji na podstawie § 1 ust. 3 Regulaminu.


Postanowienia końcowe

§ 5.


W uzasadnionych przypadkach Rektor może wyrazić zgodę na odstąpienie od procedur określonych w niniejszym Regulaminie.

Zarządzenie Nr R-7/2023

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej