Tytuł projektu: Otwarci dla każdego, dostępni dla wszystkich – Politechnika Lubelska uczelnia bez barier
Nazwa programu: FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO 2021-2027
Numer umowy: FERS.03.01-IP.08-114/24
Wartość dofinansowania: 7 999 999,08 zł
Całkowita wartość projektu: 8 255 715,38 zł
Okres realizacji: 01.01.2025 - 31.12.2028
Kierownik Projektu: dr hab. Halina Rarot, profesor uczelni
Streszczenie:
Celem projektu jest zwiększenie dostępności Politechniki Lubelskiej (PL) dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami (ON), poprzez realizację działań zmniejszających bariery dostępności Politechniki Lubelskiej w 8 obszarach:
Głównym rezultatem projektu będzie umożliwienie w pełni os. ze szczególnymi potrzebami (w tym ON) korzystania z oferty kształcenia oraz oferty naukowej Politechniki Lubelskiej.
Grupę docelową stanowi Politechnika Lubelska jako instytucja oraz jej pracownicy/czki (kadra administracyjna i nauczyciele akademiccy, w tym kadra kierownicza) oraz studenci/tki, doktoranci/tki należący do samorządu lub innych organizacji studenckich i doktoranckich. Grupą docelową pośrednią będą wszyscy korzystający z oferty PL.
Zadania projektu:
Kompleksowy charakter wsparcia przewidzianego projektem poprzez realizację Ścieżki Rozwój+, przyczyni się do osiągnięcia jak największej dostępności uczelni z uwzględnieniem wszystkich aspektów jej funkcjonowania. W efekcie PL zapewni jak najlepsze warunki do pełnego uczestnictwa wszystkich osób, w tym ON i innych os. ze szczególnymi potrzebami - w życiu uczelni i społeczności akademickiej, w tym podczas rekrutacji, kształcenia, prowadzenia badań naukowych, udziału w wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz zatrudnieniu – na zasadzie równości szans.
Wnioskodawca w celu zbudowania rozwiązań systemowych duży nacisk w proj. położył na rozwój procedur i standardów dostępności PL. Powstałe dokumenty zostaną wdrożone Zarządzeniami Rektora do działalności PL. Zgodnie z zasadą „prawo kształtuje świadomość”, działanie to przyczyni się do uwrażliwienia całego środowiska akademickiego oraz konsolidację działań w celu zapewnienia osobom ze szczególnymi potrzebami adekwatnego dla nich wsparcia. Współpraca w tym zakresie z ekspertami/ organizacjami działającymi na rzecz ON spowoduje realistyczne i adekwatne podejście do uregulowania kwestii dostępności. Powstanie jednostki CEWON oraz Zespołu ds. Dostępności, włączenie w prace osób decyzyjnych (władz, kierowników kluczowych obszarów) - jako dobry przykład idący z góry, przyczyni się do nadania dużej wagi tematowi dostępności PL. Realizacja audytów dostępności: architektonicznej, inform. – komunikacyjnej wraz z planem likwidacji barier - po zakończeniu działań realizowanych w zadaniach dotyczących tych obszarów, pokaże na jakim etapie dostępności znajduje się PL. Wyniki profesjonalnych, eksperckich audytów wyznaczą konkretne, niezbędne działania w zwiększaniu dostępności uczelni po zakończeniu proj., które nie będą realizowane „po omacku”, ale w sposób usystematyzowany z wyznaczonymi priorytetami. Proces samodoskonalenia w zakresie dostępności będzie nieustannie trwał po zakończeniu projektu.
Likwidacja wybranych barier archit., inf. – komunik., cyfrowych (up-grade systemów i multiportalu PL do obowiązującej w czasie realizacji proj. normy WCAG), udostępnienie bogatszego zaplecza technologicznego wspierającego kształcenie, realizację dodatkowych zajęć z jęz. obcego i wychowania – fizycznego dostosowanych do ON oraz podniesienie świadomości potrzeb ON poprzez szkolenia kadry i studentów/ doktorantów należących do samorządu i innych organizacji - przyczyni się do osiągnięcia celu projektu.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej