urzad_miasta_lublin_biale.jpg

Wydarzenie finansowane przez Gminę Lublin, w ramach Programu Lublin Akademicki

Nazwa inicjatywy: Przechwytywanie ruchu tancerzy współczesnych dla badań naukowych i promocji Lublina

Numer umowy: 7/SOI/25

Okres realizacji: 01.02.2025 – 31.10.2025

Wartość projektu: 15.000,00 PLN

Wartość przyznanych środków: 15.000,00 PLN

Kierownik projektu: dr hab. inż. Piotr Wolszczak

Streszczenie: 

Projekt polegać będzie na rejestracji ruchu tancerzy w laboratorium wyposażonym w system przechwytywania ruchu z możliwością rejestracji trajektorii ruchu ciała tancerza w przestrzeni trójwymiarowej. Rejestrowany będzie ruch tancerzy wykonujących choreografie w stylu tańca klasycznego. Zarejestrowany ruch wykorzystany w różnorodny sposób po zakończeniu projektu, w tym do generowania materiałów multimedialnych promujących miasto Lublin, jego instytucje kulturalne, naukowe oraz popularnonaukowe i kulturalne wydarzenia cykliczne, a także jako materiał badawczy w studenckim projekcie naukowym. Podczas rejestracji przewiduje się możliwość udziału publiczności w liczbie 20-30 widzów. Miejsca siedzące i stojące znajdować się będą wokół sceny w centrum Laboratorium. W trakcie rejestracji będzie możliwość jednoczesnej obserwacji tancerza oraz ekranu komputera (w Laboratorium znajdują się dodatkowe monitory zwrócone w stronę środka sceny).

W tym celu opracowane będą choreografie i ich aranżacje. Wykorzystaniu będzie podlegała trajektoria ruchu i kształt postaci. Podczas generowania materiałów wideo na zarejestrowany ruch tancerza mogą być nakładane różne postacie. Graficzne powłoki postaci (ang. character texture) które mogą pochodzić ze skanowania 3D, fotogrametrii lub grafik 2D.

Rezultaty projektu w postaci zarejestrowanych trajektorii ruchu wykorzystane będą jako materiał badawczy w studenckim badawczym projekcie naukowym. Temat projektu dotyczy analizy porównawczej trajektorii ruchu w przestrzeni trójwymiarowej i opracowania metody porównywania ruchu. Celem opracowania metody jest pominięcie różnic przypadkowych, a wykrywanie istotnych anomalii. Dodatkowym tematem badawczym jest opracowanie metody automatycznego uzupełniania zapisów trajektorii ruchu na podstawie zapisu serii powtórzeń. Planowane jest opublikowanie wyników badań w czasopismach punktowanych oraz konferencjach międzynarodowych.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej