Środki finansowe przyznane przez Narodowe Centrum Nauki na realizację działania naukowego
Tytuł projektu: Porównanie odpowiedzi na miejscowe działanie ognia belek wykonanych z kompozytu drewno-CFRP (BSH-CFRP) i drewna klejonego (BSH)
Tytuł w j. angielskim: Comparison of the response to local fire of beams made of wood-CFRP composite (BSH-CFRP) and glue laminated timber (BSH)
Numer umowy: DEC-2021/05/X/ST8/00519
Okres realizacji: 03.11.2021 - 02.11.2022
Wartość projektu: 29.370,00 PLN
Wartość przyznanych środków: 29.370,00 PLN
Kierownik projektu:dr inż. Bartosz Kawecki
Słowa kluczowe: drewno klejone (BSH), kompozyt drewno-CFRP (BSH-CFRP), miejscowe działanie ognia
Streszczenie:
Projekt realizowany jest w dyscyplinie Inżynieria Lądowa i Transport. Z punktu widzenia powyższej dyscypliny, zachowanie elementów konstrukcyjnych podczas działania ognia jest kluczowe dla bezpieczeństwa konstrukcji i ludzi. W ramach badań podstawowych przewidziano miejscowe spalanie belek z drewna klejonego oraz z innowacyjnego kompozytu drewno-CFRP pod stałym obciążeniem w schemacie trójpunktowego zginania w najbardziej obciążonym przekroju – na środku. Wymiary przekrojów określono na podstawie taśm CFRP dostępnych na rynku (szerokości 100 mm, 120 mm i 150 mm), maksymalnej siły, którą można uzyskać na stanowisku, oraz czasu spalania, w którym możliwe jest utrzymanie odpowiedniego płomienia. W celu wykonania analizy statystycznej wyników zaplanowano po 4 szt. belek dla każdego przekroju. Główny parametr, który będzie mierzony w badaniach to czas spalania, po którym belka ulegnie zniszczeniu oraz przyrost ugięcia w czasie działania ognia. Zaprojektowane pilotażowe stanowisko badawcze będzie umożliwiało przeprowadzenie badań polowych bez narażania sprzętu laboratoryjnego na zniszczenie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej