Tytuł projektu: Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej (LabTech)
Numer projektu: FELU.01.01-IZ.00-0001/24
Nazwa działania i priorytetu: Działanie 1.1 Regionalna infrastruktura badawczo-rozwojowa (typ projektu 1, 2), Priorytet I Badania naukowe i innowacje programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027
Okres realizacji: 01.04.2025 – 31.10.2026
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 10 377 092,25 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 7 222 611,58 PLN
Kierownik projektu: dr hab. inż. Paweł Węgierek, profesor uczelni
Zadania, działania, które będą realizowane w projekcie: W ramach projektu realizowane będą następujące zadania:
Grupy docelowe: Powstanie laboratorium LabTech wyposażonego w specjalistyczną infrastrukturę B+R będzie impulsem do szeregu korzyści społeczno-ekonomicznych dla następujących grup odbiorców Projektu:
Cele projektu: Uzupełnienie aktualnych zasobów infrastrukturalnych Wydziałowego Laboratorium Aparatury Łączeniowej i Rozdzielczej o wnioskowaną aparaturę badawczą i przekształcenie go w Laboratorium Inteligentnych Systemów Diagnostycznych w Inżynierii Wysokonapięciowej LabTech, umożliwiając prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w obszarach strategicznych dla regionu i współpracę z sektorem przedsiębiorstw. Planowana do zakupu infrastruktura ma charakter uzupełniający w stosunku do posiadanej.
Efekty, rezultaty projektu:
Realizacja projektu poprzez prowadzenie wysokozaawansowanych prac badawczych B+R we współpracy z przedsiębiorstwami, przyczyni się do opracowania inteligentnych układów diagnostycznych pozwalających na kontrolę stanu technicznego urządzeń elektroenergetycznych nowo produkowanych i już stosowanych w systemach przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej, w tym wykorzystujących szkodliwe medium izolacyjne jakim jest gaz SF6. Inteligentne systemy predykcji potencjalnych awarii urządzeń elektroenergetycznych stosowanych przez Operatorów Systemu Dystrybucji energii elektrycznej pozwolą na ograniczenie liczby i czasu trwania przerw w dostawie energii do odbiorców końcowych, a tym samym na poprawę komfortu życia w regionie.
Utworzenie unikalnego w skali kraju laboratorium, a następnie uzyskanie jego akredytacji, w którym będzie możliwość prowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych w zakresie innowacyjnych systemów monitoringu parametrów i zarządzania elektroenergetyczną infratrukturą sieciową pozwoli na wyniesienie województwa lubelskiego do rangi znaczącego ośrodka naukowo-badawczego w dziedzinie inżynierii wysokonapięciowej w kraju i na świecie, co wiąże się ze wzrostem potencjału gospodarczego regionu i wymiernymi efektami ekonomicznymi.
Efekty (produkty) projektu będą dostępne dla wszystkich osób zainteresowanych, tak by mogły być one użyte przez wszystkich ludzi, w możliwie szerokim zakresie, bez potrzeby adaptacji lub specjalnego projektowania. Wnioskodawca zapewni osobom z niepełnoprawnościami pełne uczestnictwo w życiu społecznym poprzez usuwanie istniejących barier i zapobieganie powstawaniu nowych, co wpisze się w najważniejsze cele uniwersalnego projektowania.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej