Tytuł projektu: Rysuj intuicyjnie - program edukacyjny Politechniki Lubelskiej

Numer naboru: POWR.03.01.00-IP.08-00-3MU/18

Numer i nazwa Osi priorytetowej: III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju

Numer i nazwa Działania: 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym

Okres realizacji: 01.02.2019 - 31.05.2020

Wartość przyznanych środków: 965.837,50 PLN

Wartość projektu: 995.737,50 PLN

Streszczenie:

Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji artystycznych w zakresie rysunku jako jednej z najważniejszych kompetencji kluczowych prowadzących do otwarcia przestrzeni kreatywnej uczestników projektu we wszystkich aspektach ich życia do czerwca 2020 r.

Rysunek jako pierwsza próba zapisu intelektualnej myśli twórcy jest najważniejszą i wspólną dziedziną sztuki dla wszystkich dyscyplin artystycznych. Jego właściwy rozwój, kształcenie i zrozumienie prowadzi do otwarcia przestrzeni kreatywnej człowieka we wszystkich aspektach życia.

Odpowiednie modelowanie procesu dydaktycznego od rysunku emocjonalnego poprzez intelektualny do intuicyjnego, pozwala nabywać kompetencje artystyczne z naciskiem na kreatywność niezbędną do satysfakcjonującej aktywności na rynku pracy.
Kompetencje artystyczne rozwijane na różnych etapach życia są niezwykle istotnym składnikiem kompetencji osobistych jednostki przyczyniającym się do rozwijania potencjału kreatywności, innowacyjności i krytycznego myślenia. Są jednym z potencjalnych źródeł budowania kompetencji kognitywnych, które to są postrzegane przez pracodawców jako kluczowe na obecnym i przyszłym rynku pracy.
Rozwijanie kreatywności artystycznej uczestników projektu pozwoli im na wykorzystanie zdobytych umiejętności w życiu prywatnym (m. in. nowe hobby, poszerzenie aktywności pozazawodowych), społecznym (nowe relacje i sieci społeczne, szczególnie dla osób starszych, osób z niepełnosprawnościami, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym) oraz zawodowym (zawody wymagające kreatywności artystycznej, m. in. grafika komputerowa, projektowanie odzieży, przedmiotów codziennego użytku, dekoratorstwo, projektowanie ogrodów, rzemiosło). Rysunek jako podstawowa i wspólna dziedzina sztuki dla wszystkich dziedzin artystycznych będzie dobrą bazą dla dalszego, wielodziedzinowego rozwoju uczestników projektu.

Projekt realizowany przez Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej w ramach idei trzeciej misji uczelni zakłada przeprowadzenie warsztatów z rysunku intuicyjnego, zorganizowanie plenerów rysunkowych oraz letniego obozu rysunkowego szlakiem zamków krzyżackich.
Projekt adresowany jest do słuchaczy Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku współpracującego z uczelnią, osób z niepełnosprawnością (przede wszystkim intelektualną) będących pod opieką Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku oraz młodzieży z Zespołu Szkół Plastycznych im. Norwida w Lublinie.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej