Nazwa konkursu: GOSPOSTRATEG

Instytucja finansująca/pośrednicząca: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Dla kogo: Do konkursu mogą przystąpić konsorcja, w skład których wchodzą wyłącznie przedsiębiorstwa, jednostki naukowe oraz podmioty wdrażające, przy czym:

  • w skład konsorcjum wchodzą co najmniej dwie jednostki naukowe albo co najmniej jedna jednostka naukowa i co najmniej jedno przedsiębiorstwo oraz
  • w skład każdego konsorcjum wchodzi podmiot wdrażający, posiadający środki finansowe oraz prawne możliwości zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem projektu, do czego podmiot wdrażający jest obligatoryjnie zobowiązany.

Konsorcjum może się składać z minimum 3 i maksimum 5 podmiotów.

Maksymalna kwota dofinansowania:

Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 8 000 000 zł.

Minimalna wysokość kosztów kwalifikowalnych projektu wynosi 1 000 000 zł.

Warunki szczególne: W ramach konkursu nie jest możliwe finansowanie przez NCBR zadań realizowanych przez podmioty wdrażające będące jednostkami budżetowymi (mogą one realizować prace z własnych środków, które stanowią ich wkład własny do projektu).

Poziom dofinansowania dla przedsiębiorstw na realizację poszczególnych kategorii prac w ramach projektu (intensywność pomocy publicznej) to:

  • w przypadku badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych – procent kosztów kwalifikowalnych określony w rozporządzeniu MNiSW ws. pomocy publicznej (wraz z rozporządzeniami zmieniającymi),
  • w przypadku prac przedwdrożeniowych finansowanych w ramach pomocy de minimis – 100% kosztów kwalifikowalnych tych prac.

Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych, niebędących przedsiębiorstwami na wykonanie badań podstawowych, badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych i prac przedwdrożeniowych wynosi do 100% kosztów kwalifikowalnych. Jednostki naukowe lub podmioty wdrażające (niebędące jednostkami budżetowymi) mogą realizować projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej.

Termin składania wniosków:

Rozpoczęcie naboru wniosków: 7 marca 2025 r.

Zakończenie naboru wniosków: 30 maja 2025 r., godz. 16:00

Wyniki konkursu: NCBR przesyła do wnioskodawców decyzje w terminie do 6 miesięcy od dnia zamknięcia naboru wniosków.

Cel i zakres:

NCBR udziela dofinansowania na realizację projektów, które obejmują:

  • badania podstawowe,
  • badania przemysłowe,
  • eksperymentalne prace rozwojowe,
  • prace przedwdrożeniowe (w tym prace przedwdrożeniowe - pomoc de minimis).

Projekt, w którym nie przewidziano prac przedwdrożeniowych, nie uzyska dofinansowania.

XII konkurs na projekty otwarte obejmuje cały zakres tematyczny Programu GOSPOSTRATEG, który podzielony został na cztery obszary tematyczne:

  • obszar pułapki średniego dochodu i przeciętnego produktu;
  • obszar pułapki braku równowagi;
  • obszar pułapki demograficznej;
  • obszar pułapki słabości instytucji.

Projekt może obejmować kilka zagadnień badawczych, przy czym w przypadku wskazania kilku zagadnień badawczych w obrębie różnych obszarów Programu, wnioskodawca musi wskazać jeden, główny obszar, w który wpisuje się projekt.

Dodatkowe informacje: https://www.gov.pl/web/ncbr/gospostrateg-xii-konkurs-na-projekty-otwarte

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej