Nazwa konkursu: Naukowcy w potrzebie NAWA
Instytucja finansująca/pośrednicząca: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
Dla kogo: Do wnioskowania o finansowanie Projektu w ramach Programu uprawnione są Instytucje zatrudniające Naukowca - podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1-7 u.p.s.w.n. Program otwarty jest dla naukowców posiadających decyzję Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o udzieleniu jednej z form ochrony międzynarodowej, wydaną na podstawie ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2025 r. poz. 223). Funkcję wspierającą w Projekcie pełni Osoba Zapraszająca, odpowiedzialna za opiekę nad naukowcem w zakresie adaptacji, integracji w środowisku naukowym i mentoringu dotyczącego możliwości rozwoju naukowego.
Maksymalna kwota dofinansowania: Program Naukowcy w Potrzebie obejmuje wyłącznie
Warunki szczególne:
Zobowiązania Instytucji zatrudniającej:
Termin składania wniosków: od 11 kwietnia 2025 do 15 grudnia 2025 roku godz. 15:00
Cel i zakres: Celem Programu jest zapewnienie kontynuacji kariery naukowej naukowcom z zagranicy posiadającym decyzję Szefa Urzędu ds. Cudzoziemców o udzieleniu jednej z form ochrony międzynarodowej wydaną na podstawie Ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej (Dz.U. z 2025 r. poz. 223), posiadającym co najmniej stopień naukowy doktora, narażonym w kraju pochodzenia na ryzyko prześladowania, przemocy lub dyskryminacji, w szczególności ze względu na rasę, płeć, wyznanie, poglądy polityczne lub przynależność do określonych grup społecznych, a także zagrożonym aktywnym konfliktem zbrojnym, katastrofą naturalną, łamaniem praw człowieka lub brakiem wolności naukowej. Program zapewnia finansowanie wynagrodzenia naukowców zatrudnionych na pełen etat w polskich uczelniach, instytutach naukowych lub instytutach badawczych. Program pomoże stworzyć stabilne warunki zatrudnienia w Polsce dla naukowców w potrzebie, umożliwi kontynuację działalności badawczej lub akademickiej w bezpiecznym środowisku, bez względu na wiek, reprezentowaną dziedzinę czy kraj pochodzenia.
W ramach Programu uprawnione są działania umożliwiające kontynuację kariery naukowej naukowcom z zagranicy, polegające na:
1) prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych;
2) pozyskaniu materiałów do pracy naukowej lub publikacji;
3) odbyciu stażu podoktorskiego;
oraz dodatkowo – tylko jako uzupełnienie do powyższych celów – inne formy aktywności naukowej lub akademickiej, w tym prowadzenie zajęć dydaktycznych.
Wniosek może objąć jedno lub kilka powyższych działań. We wniosku należy uwzględnić cele Projektu, znaczenie dla rozwoju kariery i dyscypliny naukowej, korzyści dla jednostki zatrudniającej oraz przedstawić zakres wsparcia ośrodka goszczącego dla planowanych działań.
Dodatkowe informacje: https://nawa.gov.pl/naukowcy/naukowcy-w-potrzebie/ogloszenie
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej