znaki_strona_www.png                                                                    mein_son_logo_on_white.png

Społeczna odpowiedzialność nauki - Popularyzacja nauki i promocja sportu

Dofinansowanie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki

Tytuł projektu: Nauka da się POLLUB-ić!

Numer umowy: SONP/SP/546881/2022

Okres realizacji: 01.10.2022 - 31.12.2023

Wartość projektu: 577.678,00 PLN

Wartość przyznanych środków: 519.778,00 PLN

Kierownik projektu: prof. dr hab. inż. Wojciech Franus

Streszczenie: 

Celem projektu jest popularyzacja osiągnięć naukowych, pracy naukowców, badań naukowych i prac rozwojowych oraz promocji nauki, a także ukazanie w sposób przystępny przydatności wiedzy naukowej - w szeroko rozumianym społeczeństwie.

Projekt obejmuje 3 główne zadania:

  1. Pollub nocą - w ramach zadania przewidujemy cykl działań skierowanych do ogółu społeczności polegający na włączenie go w życie uczelni, pokazanie „co jest w środku”, czym zajmują się naukowcy. Zadanie realizować będą naukowcy PL i jej studenci. Zadanie przewiduje organizację cyklicznych wieczornych wydarzeń (docelowo piątek wieczorem oraz sobota) na terenie kampusu PL. Łącznie w ramach "POLLUB nocą" odbędzie się 12 - szeroko rozumianych "spotkań" akademickości ze społeczeństwem. Dzięki eventom społeczność zyska okazję do naukowego zgłębienia zagadnień życia codziennego dzięki ciekawym warsztatom. Przykładowa tematyka spotkań: "Segregacja kluczem do recyklingu", "Rola roślin w oczyszczaniu powietrza" czy też "Zbadaj wodę, którą pijesz". Wśród proponowanych tematów znajdą się również "Czy budynki chodzą do lekarza? Warsztaty diagnostyki obiektów budowlanych", "Czy konstrukcje stalowe mają łokcie i kolana?", "Nie zaśmiecam Ziemi" czy też "Poszukiwanie Skarbów - scanning 3D, badania georadarem, kamerą termowizyjną i wykrywaczem metali". Wydarzeniem adresowanym do wszystkich grup wiekowych mieszkańców regionu będzie event "Rysuj z Politechniką". W trakcie zajęć zostaną przedstawione różne techniki rysunkowe i malarskie, równocześnie w trakcie zajęć plenerowych uczestnicy warsztatów zostaną zapoznani z historią rozwoju architektury Lublina.
  1. Pollub naukę - W ramach działania opracowane zostaną materiały filmowe, gdzie najwybitniejsi naukowcy PL – o dorobku światowym oraz młodzi naukowcy, stanowiący przyszłość polskiej nauki, opowiedzą nam – społeczeństwu – o swoich fascynacjach, odkryciach. Pokażą, że ich praca w laboratorium kończy się rozwiązaniem, z którego korzystamy na co dzień, albo zmieni życie przyszłych pokoleń. Działania te skupią się merytorycznie wokół dwóch aspektów nauki – nowych technologiach i informatyce oraz zrównoważonym rozwoju. Dwóch niezwykle dynamicznie rozwijających się dziedzinach nauki – ale niekoniecznie z nią kojarzonych. Stereotypowo zapominamy, że każda nowa technologia, wirtualna rzeczywistość czy dbanie o klimat i zrównoważony rozwój miast, mają swoje źródło w nauce. Chcemy więc pokazać społeczeństwu, że jakość ich życia codziennego oraz tego jak będzie wyglądało w przyszłości definiuje się tu – w polskiej uczelni ściśle współpracującej z innymi ośrodkami naukowymi oraz przedstawicielami otoczenia społeczno – gospodarczego. Zadanie przewiduje opracowanie 20 ok. 10-15 min. filmów ujętych w dwóch blokach tematycznych: 1.Pollub klimat-blok prezentujący rolę nauki – zwłaszcza tej generowanej w PL- w realizacji celów zrównoważonego rozwoju określonych w Agendzie ONZ 2030 (m.in. czysta i dostępna energia, czysta woda i warunki sanitarne, działania w dziedzinie klimatu). Tematem będzie także ewolucja świadomości naukowej społeczeństwa w kontekście użyteczności nauki w życiu codziennym, przekładającej się na poprawę jakości życia. 2.Cyber nauka-blok prezentujący użyteczność społeczną nowoczesnych rozwiązań techniczno – informatycznych. Miniaturyzacja technologii oraz personalizacja pod kątem zastosowań, niezliczone możliwości urządzeń mobilnych wspomaganych algorytmami sztucznej inteligencji, pozwalają rozwiązywać codzienne problemy od najprostszych - jak znaleźć drogę po bardziej skomplikowane np. z zastosowaniem w medycynie aplikacji dla przewlekle chorych.
  2. Lekcje z Pollub-em - Działanie skierowane do uczniów szkół średnich, potencjalnie przyszłych naukowców, którym chcemy pokazać jak fascynująca jest nauka, kojarząca się im zwyczajowo ze szkolną rutyną. Planujemy realizację zajęć z 7 bloków tematycznych: matematyka, fizyka, chemia, architektura, inżynieria materiałowa, inżynieria środowiska oraz multimedia. Zajęcia z tematów znanych, wydawałoby się oczywistych ale mających na celu rozbudzenie ciekowości, odmitologizowanie nauki jako czegoś nudnego, niepotrzebnego, niedochodowego. Zależy nam na pokazaniu fascynującej strony nauki, dotychczas kojarzącej się młodzieży ze skostniałą strukturą szkolną. Poprzez zajęcia na uczelni pokażemy, co oznacza bycie naukowcem i jak nieograniczone możliwości daje im nauka. Każdy z bloków obejmować będzie zagadnienia przedstawione w sposób mający na celu wzbudzić ciekawość młodego człowieka, ze szczególnym naciskiem na zaprezentowanie użytecznego aspektu wiedzy, często uważanej przez uczniów za nieprzydatną. Ciekawe zagadnienia mają przykuć uwagę i wzbudzić w uczniach „ducha naukowca”.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej