Autobus wodorowy wyprodukowany przez spółkę ARTHUR BUS w lubelskim zakładzie przy ul. Frezerów, w ramach testów, które potrwają do najbliższej soboty, przyjechał 9 listopada br. na Politechnikę Lubelską. Miejsce jest nieprzypadkowe, ponieważ w pracach nad powstaniem pojazdu brali udział naukowcy i absolwenci naszej uczelni.
– Ich zadaniem było opracowywanie modeli matematycznych napędu głównego oraz chłodzenia. Ponadto uczestniczyli w pracach związanych z kompatybilnością elektromagnetyczną autobusu wodorowego – podkreśla prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich. I dodaje: Wśród konstruktorów są moi wychowankowie. Jestem z nich dumny, ponieważ świetnie wykorzystali wiedzę zdobytą podczas studiów na Politechnice Lubelskiej.
W prezentacji autobusu wzięli udział studenci i pracownicy uczelni.
– W ramach zajęć zabrałem studentów elektrotechniki na pokaz pojazdu, aby mogli na żywo zapoznać się z zastosowaniem technologii z zakresu elektromobilności, magazynowania energii i zielonego wodoru. To doskonała okazja do przetestowania rozwiązań, które tłumaczę na wykładach, wykorzystując rysunki, wzory i zdjęcia. Jest to przykład łączenia teorii z praktyką, który – mam nadzieję – będzie stanowić dla młodych ludzi motywację do dalszej pracy – mówi dr inż. Dariusz Zieliński z Katedry Napędów i Maszyn Elektrycznych.
Autobus wodorowy ARTHUR H2 BUS napędzany jest silnikiem wodorowym i zużywa nie więcej niż 6 kg paliwa na 100 km. Jego zasięg przy pełnym tankowaniu to ponad 500 km. Autobus jest w pełni ekologiczny – podczas jazdy nie emituje żadnych trujących substancji do atmosfery i przyczynia się do znacznego ograniczenia hałasu w obszarach miejskich. Pojazd jest niskopodłogowy i przystosowany do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w pełni klimatyzowany. Autobus może pomieścić 78 pasażerów, w tym 32 na miejscach siedzących.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej