Zobaczyć i dotknąć wynalazków z Politechniki Lubelskiej

07.06.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

– Potrzebujemy partnerów, aby pomysły i rozwiązania, które powstają na uczelniach mogły być wdrożone – mówił podczas otwarcia XI edycji konferencji „Innowacje w praktyce” rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Politechnika Lubelska należy do grona najbardziej innowacyjnych jednostek w Polsce, co potwierdzają rankingi oraz rekordowa liczba patentów. Tylko w ubiegłym roku uczelnia uzyskała ich blisko 130.

– Mamy wypracowane dobre mechanizmy do wyłapywania ciekawych pomysłów i zabezpieczania ich patentami, ale teraz chcemy przenieść te innowacje do praktyki. Do tego potrzebujemy biznesu – przyznaje rektor.

Konferencja łącząca wykłady i prezentacje naukowe z pokazami wynalazków "InnoWings", które można zobaczyć i dotknąć, jest wyjątkowa.

– Naukowcy i przedsiębiorcy mają przestrzeń do spotkań, dzielenia się swoimi potrzebami i prezentowania swoich prac. Mogą skonfrontować swoje pomysły z oczekiwaniami biznesu, co pozwala zweryfikować, czy kierunek ich badań jest właściwy i czy odpowiada na zapotrzebowanie firm – mówi Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej.

Rafał Głaszczka reprezentujący japońską firmę Shimadzu wziął udział we wszystkich poprzednich edycjach wydarzenia. Do Lublina przyjechał także teraz.

– Nie wyobrażam sobie, żeby nas tutaj zabrakło. Te spotkania z naukowcami i innymi przedsiębiorcami pozwalają nam zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami naukowymi i technologicznymi, a przez to tworzyć nowe produkty lub ulepszać istniejące. Dzięki temu zwiększamy naszą konkurencyjność – podkreśla Głaszczka.

Przedstawiciel Shimadzu zaprezentował przyrządy pomiarowe i sprzęt medyczny. Z kolei Maciej Bazarnik i Marcin Lamczyk z firmy Pik Instruments przyjechali z biodrukarką oraz mikroskopem elektronowym.

Ze swoimi wynalazkami pojawili się również studenci.

– Chcemy pokazać nasze rozwiązania i znaleźć inwestora lub partnerów, którzy pomogą nam dalej rozwijać nasze projekty – mówi Miłosz Wrotniak, prezes Koła Naukowego Inżynierii Polimerów CARBON.

Członkowie koła pochwalili się własnoręcznie zbudowaną wytłaczarkę wertykalną oraz aplikacją "Eko360", która ma pomóc głownie dzieciom w poprawnym segregowaniu śmieci.

Tegoroczna 11 już edycja konferencji była skutecznie zorganizowana i skoordynowana przez dr hab. inż. Tomasza Klepkę i jego zespół.

– Gratuluję wszyystkim nagrodzonym i zapraszam do uczestnictwa w konferencji w roku 2025 – mówi Tomasz Klepka.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej