Zmarł Profesor Adam Stachura

21.01.2025 Pracownicy

adamstachura.jpgZ przykrością informujemy, że 16 stycznia 2025 roku zmarł Profesor Adam Stachura, ceniony matematyk i nauczyciel akademicki, który swoje życie zawodowe związał z lubelskimi uczelniami: UMCS, KUL, a następnie z Politechniką Lubelską. 

Pan Profesor urodził się 29 lutego 1952 roku w Lublinie. W 1971 roku ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Kraśniku Fabrycznym. W tym samym roku podjął studia na kierunku matematyka w Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w  Lublinie, które ukończył w 1976 roku, uzyskując tytuł magistra. Bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu został zatrudniony w Zakładzie Równań Różniczkowych Instytutu Matematyki UMCS na stanowisku asystenta. W 1984 roku obronił przed Radą Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UMCS pracę doktorską zatytułowaną „Punkty stałe przekształceń holomorficznych”. Rozprawa ta została wyróżniona Nagrodą Rektora UMCS. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1995 roku na podstawie rozprawy habilitacyjnej zatytułowanej „Retrakcje holomorficzne i punkty stałe przekształceń holomorficznych z metrycznego punktu widzenia”. W październiku 1997 roku podjął pracę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie pracował do roku 2014 na stanowisku profesora KUL, pełniąc funkcję kierownika Katedry Analizy Funkcjonalnej. Przez krótki czas zajmował również stanowisko dyrektora Instytutu Matematyki i Informatyki. Od października 2014 roku do lutego 2021 roku był pracownikiem Politechniki Lubelskiej zatrudnionym jako profesor PL w Katedrze Matematyki Stosowanej.

Problematyka naukowa prowadzonych przez Pana Profesora badań dotyczyła przede wszystkim własności przekształceń nieoddalających w obszarach z metrykami niezmienniczymi. Zajmował się również innymi zagadnieniami, takimi jak: teoria sterowania, teoria gier, geometria przestrzeni Banacha i tzw. analiza wypukła. Swoją wiedzę oraz umiejętności badawcze poszerzał odbywając miesięczny staż naukowy w Instytucie Matematyki Uniwersytetu w Umea (Szwecja), uczestnicząc kilkukrotnie w Zimowej Szkole Analizy w Srni (Czechy) oraz w czasie pobytu na Uniwersytecie Loranda Eotvosa (Budapeszt, Węgry).

W czasie swojej pracy zawodowej odbył wiele staży zagranicznych i brał udział w licznych  międzynarodowych konferencjach naukowych, podczas których głosił referaty i prowadził wykłady. Jest autorem lub współautorem 28 oryginalnych prac naukowych w przeważającej większości opublikowanych w czasopismach zagranicznych o światowym zasięgu, dwóch monografii oraz podręcznika akademickiego „Analiza funkcjonalna w zadaniach” wydanego przez PWN.

Był matematykiem wszechstronnym, prowadził wykłady i ćwiczenia z różnych dziedzin matematyki, w tym m.in. z analizy matematycznej, analizy funkcjonalnej, równań różniczkowych zwyczajnych i cząstkowych, algebry, geometrii analitycznej, logiki i teorii zbiorów, a także wykłady monograficzne (teoria chaosu, wielowymiarowa geometria analityczna, jakościowa teoria równań różniczkowych, przestrzenie liniowo-topologiczne, metryczna teoria punktów stałych itp.). Wielokrotnie prowadził seminaria magisterskie i był promotorem stu kilkudziesięciu prac magisterskich, inżynierskich i licencjackich.

Pogrzeb Pana Profesora odbędzie się 22 stycznia w Lądku Zdroju, gdzie mieszkał po przejściu na emeryturę.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej