Zmarł prof. dr hab. inż. Tadeusz Janowski

16.12.2022 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Z wielkim smutkiem informujemy, że 15 grudnia br. zmarł prof. dr hab. inż. Tadeusz Janowski Honorowy Profesor Politechniki Lubelskiej, wybitny naukowiec, dydaktyk i organizator.

Profesor Janowski urodził się 27 sierpnia 1933 r. w Bogumiłowie koło Piotrkowa Trybunalskiego. Był wychowankiem łódzkiej szkoły naukowej transformatorów, której twórcą był Eugeniusz Jezierski. Studiował na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej w latach 1955-1960. Bezpośrednio po studiach został zatrudniony w Instytucie Transformatorów i Maszyn Elektrycznych Politechniki Łódzkiej. Pracę doktorską wykonał pod promotorstwem prof. Janusza Turowskiego i obronił w czerwcu 1968 r. Praca została wyróżniona nagrodą Ministra Szkolnictwa Wyższego i Nauki, a jej wyniki opublikowane w sześciu artykułach w Rozprawach Elektrotechnicznych, Archiwum Elektrotechniki i w Przeglądzie Elektrotechnicznym. Ukoronowaniem osiągnięć naukowych są kolejno habilitacja (1991) i tytuł naukowy profesora (1993).

Pracę w Lublinie w ówczesnej Wyższej Szkole Inżynierskiej rozpoczął w 1967 roku jako wykładowca, kierownik Zespołu Elektrotechniki na Wydziale Elektrycznym. Liczący wówczas 5 nauczycieli zespół, rozwinął się do 30-osobowej katedry, która w roku 1999 została przekształcona w Instytut Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii. Dyrektorem Instytutu został profesor Tadeusz Janowski i kierował nim do 2004 roku.

Prof. Tadeusz Janowski wraz ze współpracownikami nadał zespołowi wspólny kierunek badań, tworząc ośrodek naukowo-badawczy – szkołę naukową o własnej specjalizacji. Obecnie Katedra Elektrotechniki i Elektrotechnologii jest liczącym się w kraju i za granicą ośrodkiem badań w zakresie technologii nadprzewodnikowych, plazmowych, odnawialnych  źródeł energii, kompatybilności elektromagnetycznej i pomiarów właściwości miękkich materiałów magnetycznych.

Tadeusz Janowski wypromował 18 doktorów nauk technicznych, wśród których 7 osób zdobyło stopnie doktora habilitowanego, a 4 osoby tytuły naukowe profesora. Był także promotorem dwóch doktorantów honoris causa oraz recenzentem w kilkunastu przewodach doktorskich i habilitacyjnych oraz wniosków o tytuł naukowy profesora.

Profesor Tadeusz Janowski zawsze przykładał dużą wagę do współpracy naukowo-badawczej z przemysłem i posiadał w tym zakresie znaczny dorobek. Wiele prac wykonanych dla przemysłu ma cechy oryginalności i są objęte ochroną patentową. Szereg z nich wdrożono w fabrykach na Lubelszczyźnie, m.in. w Zakładach „EDA-PREDOM” w Poniatowej, „PZL” w Świdniku, ale również w innych ośrodkach przemysłowych Polski, takich jak: Zakłady Metalowe „URSUS” w Nisku, „PONAR” w Pruszkowie czy Wytwórnia Wód Mineralnych w Grodzisku Wielkopolskim. W latach 1979-1990 był konsultantem naukowym w fabryce elektrycznego sprzętu domowego EDA-PREDOM w Poniatowej.

Profesor Janowski w latach 1973-1975 i 1982-1987 był dziekanem Wydziału Elektrycznego, a przez trzy kadencje prorektorem ds. nauki Politechniki Lubelskiej: w latach 1975-1981 oraz 1996-1999. Działalność Profesora Janowskiego w sposób istotny przyczyniła się do wzrostu autorytetu Politechniki Lubelskiej. To z Jego inicjatywy w 1977 r. Wydział Elektryczny, jako pierwszy w Uczelni, uzyskał prawa doktoryzowania, a potem w 2000 r., jako drugi po Wydziale Mechanicznym, prawa nadawania stopnia doktora habilitowanego.

Aktywność naukowo-badawcza prof. Tadeusza Janowskiego zaowocowała także zdobywaniem funduszy dla Politechniki Lubelskiej w ramach projektów krajowych i europejskich. Za sprawą prof. T. Janowskiego powstało jedno z dwóch istniejących w Lublinie europejskich centrów doskonałości pod nazwą Centrum Doskonałości Zastosowań Technologii Nadprzewodnikowych i Plazmowych w Energetyce (ASPPECT), w którym przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora. W budynku ASPPECT miała siedzibę lubelska Pracownia Technologii Nadprzewodnikowych Instytutu Elektrotechniki w Warszawie, którą kierował w latach 1985-2019. Jako członek wielu towarzystw naukowych i technicznych w kraju – KE PAN, LTN, PTETiS, SEP i za granicą  – IEEE. W wielu z nich pełnił odpowiedzialne funkcje.

Był moim najbliższym przyjacielem w życiu zawodowym. Wybitny humanista – szczególnie wyrazisty w środowisku inżynierskim. Kiedy tworzyliśmy jako władze rektorskie Wyższej Szkoły Inżynierskiej zręby Politechniki Lubelskiej, Tadeusz Janowski wniósł ogromny wkład w to dzieło. To dzięki Niemu Wydział Elektrotechniki jako pierwszy w Uczelni uzyskał prawa doktoryzowania i odpowiednio wysoki poziom naukowy. Był to jeden z warunków, byśmy mogli stać się Politechnika. Nie ulegał wpływom politycznym, był prawdziwym Przyjacielem ludzi. Tadeuszu, żegnam Cię z najwyższym szacunkiem jako wybitnego Profesora, a jednocześnie szlachetnego człowieka - Włodzimierz Sitko.

Profesor był autorem bądź współautorem ponad 350 publikacji naukowych, 10 książek, 21 patentów. Za osiągnięcia był nagradzany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Politechniki Lubelskiej. Otrzymał również liczne odznaczenia: Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, medal „Zasłużony dla Lublina i dla Lubelszczyzny” oraz Medal Prezydenta Miasta Lublin.

Uroczystości pogrzebowe Profesora Tadeusza Janowskiego odbędą się 22 grudnia 2022 r. o godz. 11:00 w kaplicy cmentarnej przy ul. Lipowej w Lublinie.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej