Zjazd kół naukowych trzech politechnik w Lublinie

05.04.2023 Studenci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Badają materiały, budują bolidy, konstruują mobilne roboty, tworzą aplikacje. To członkowie kół naukowych. W dniach 29-31 marca br. spotkali się w Lublinie, aby opowiedzieć o swojej pracy oraz podzielić się dobrymi praktykami.

Pierwsza konferencja kół naukowych w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia zgromadziła blisko 50 studentów wraz z opiekunami z 15 kół naukowych trzech politechnik: Lubelskiej, Białostockiej i Rzeszowskiej.

Nasza konferencja to początek długotrwałej współpracy między uczelniami z Białegostoku, Lublina i Rzeszowa. Chcemy stworzyć przestrzeń dla młodych, ambitnych studentów, aby mogli  spotykać się, prezentować wyniki swoich prac, publikować artykuły naukowe. Taka wymiana doświadczeń może zaprocentować w postaci wspólnych przedsięwzięć w przyszłości – mówi prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej prof. Paweł Droździel. I dodaje: Nasza konferencja jest pierwszą, ale już w maju studenci pojadą do Rzeszowa, a w czwartym kwartale tego roku do Białegostoku na podobne wydarzenie.

Pierwszego dnia studenci opowiadali o działalności swoich kół naukowych oraz zaprezentowali wyniki prac naukowych dotyczących m.in. zrównoważonego transportu, zastosowania geopolimerów na rynku budowalnym, rozwoju technologii VR w architekturze czy roli
i sposobów korzystania z mediów społecznościowych w kreowaniu pozytywnego wizerunku.

Następnie uczestnicy wzięli udział w sesji zdjęciowej zorganizowanej przez Pollub.tv.  Interesującą propozycją były prezentacje terenowe, zorganizowane przez koła naukowe działające na Politechnice Lubelskiej. W trakcie wydarzenia można było zobaczyć ciekawe pojazdy mechaniczne, elektryczne i wodorowe.

Pierwszy dzień konferencji był z pewnością intensywny i pełen wrażeń. Uczestnicy mogli zdobyć nową wiedzę, nawiązać kontakty i cieszyć się wymianą doświadczeń z innymi pasjonatami nauki i technologii.

Drugi dzień upłynął pod znakiem szkoleń. Agnieszka Walczak-Skałecka przygotowała warsztat pt. „Moja historia, moja marka”, podczas którego można było dowiedzieć się jak efektywnie tworzyć i promować swoją markę osobistą. W szczególności trenerka skupiła się na zagadnieniu wykorzystania własnego doświadczenia, pasji i wartości w celu stworzenia spójnej i autentycznej tożsamości, po to, aby przyciągnąć uwagę i zainteresowanie potencjalnych klientów, pracodawców czy partnerów biznesowych.

Z kolei Paulina Rynkiewicz z Santander Universidades okazała się specjalistką od autoprezentacji. Uczestnicy szkolenia mogli nauczyć się jak skutecznie prezentować siebie i swoje osiągnięcia, zarówno w sytuacjach formalnych, jak i nieformalnych. Trenerka udzieliła praktycznych porad dotyczących komunikacji werbalnej i niewerbalnej, a także budowania relacji z innymi osobami.

Ostatni warsztat przeprowadzili Agnieszka Skawińska-Próchniak, Bartłomiej Klimek i Bartłomiej Maciak z Salesforce Developers z PwC Polska. Ich prezentacja pt. „Salesforce na żywo. Kompletna aplikacja bez linijki kodu” pokazała uczestnikom, w jaki sposób tworzyć zaawansowane aplikacje biznesowe przy użyciu platformy Salesforce, nie pisząc przy tym ani jednej linijki kodu. W trakcie warsztatu uczestnicy mogli przekonać się o elastyczności i możliwościach narzędzi Salesforce, które pozwala na szybkie i łatwe tworzenie aplikacji dostosowanych do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa.

Organizatorzy nie zapomnieli o opiekunach kół naukowych. Również dla nich zostało zorganizowane szkolenie, które koncentrowało się na rozwoju kompetencji miękkich w służbie edukacji. Dr Joanna Kozaczyńska mówiła o wypaleniu zawodowym oraz relacjach z uczniami. Uczestnicy dowiedzieli się, jak dbać o swoje zdrowie psychiczne, rozwijać umiejętności komunikacji i empatii, a także budować konstruktywne relacje ze studentami. Dużo czasu poświęcono również depresji, chorobie, która w wyniku pandemii coraz częściej dotyka młode osoby. Nie zabrakło także cennych wskazówek – należy dbać o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, bo to prowadzi do lepszych wyników edukacyjnych i osobistych.

Pierwsza Konferencja Kół Naukowych Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, zorganizowana przez Koło Naukowe Menedżerów z Politechniki Lubelskiej, stworzyła ważną platformę międzyuczelnianej współpracy, gdzie studenci mogli wymieniać się wiedzą i doświadczeniem oraz prezentować swoje prace naukowe.

Równo dwadzieścia lat temu pełniłem funkcję prezesa koła naukowego, a dzisiaj jestem jego opiekunem. Wiem jak wiele może dać studentom działalność w kole naukowym. Dlatego z ogromnym entuzjazmem podeszliśmy do projektów organizowanych w ramach Sieci Via Carpatia. Każde koło naukowe otrzymało 10 tys. zł. Możemy je przeznaczyć na udział w konferencjach, ale również na zakup urządzeń i oprogramowania – mówi organizator konferencji dr inż. Jakub Bis, opiekun Koła Naukowego Menedżerów Politechniki Lubelskiej.

Jak przyznaje prezeska Koła Naukowego Menedżerów Katarzyna Skwarczyńska, koła naukowe dają wiele możliwości: – Pozwalają połączyć przyjemne z pożytecznym. Umożliwiają rozwój pasji, realizację własnych pomysłów, a także spędzenie wolnego czasu w gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Aktywny udział w kole to również doskonała szansa na zdobycie doświadczenia i kompetencji, które są cenione przez pracodawców.

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej