Zero energy buildings for zero energy neighbourhoods - międzynarodowy projekt Katedry Konserwacji Zabytków

23.06.2023 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

zeb4zen_logo_standard_large.png

Katedra Konserwacji Zabytków na Wydziale Budownictwa i Architektury bierze udział w trzyletnim (04.2023-06.2026) międzynarodowy projekcie pt. ”Zero energy buildings for zero Energy neighbourhoods ” (ZEB4ZEN) w ramach programu Interreg Europa Centralna. W projekcie biorą udział jednostki naukowe z Chorwacji - Energy Institute Hrvoje Požar (Lider projektu), Niemiec – Magdeburg - Stendal University of Applied Sciences i Włoch - Energy Management Agency of Friuli Venezia Giulia oraz miasta historyczne Zamość, Palmanova, Karlovac oraz Quadlinbourg jako partner stowarzyszony. Budżet projektu wynosi 2,041,426.00 euro.

Celem projektu jest opracowanie metodologii i zdefiniowanie planów działania na rzecz osiągnięcia zeroemisyjnych dzielnic w oparciu o doświadczenia z działań pilotażowych i inwestycji przeprowadzonych w historycznych miastach Europy Środkowej. Projekt ma za zadanie zidentyfikować i implementować rozwiązania mające na celu modernizację centrów miast przy jednoczesnej ochronie ich dziedzictwa historycznego.

W Europie Środkowej ponad 80% energii zużywanej w budynkach mieszkalnych przeznaczanej jest na ogrzewanie. Historyczne centra zabytkowych miast stanowią szczególne wyzwanie. Budynki historyczne mają niewspółczesne  parametry i w konsekwencji  często w pomieszczeniach  nie jest osiągalny  komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Dlatego też,  w celu ochrony środowiska i zapewnienia odpowiedniego standardu użytkowania, konieczna jest termomodernizacja historycznych budynków mieszkalnych.

W ramach projektu ZEB4ZEN miasto Zamość przeprowadzi proces inwestycyjny, którego wynikiem będzie wdrożenie pilotażowe w jednej z wybranych kamienic staromiejskich. Prace badawcze i pilotażowe związane z termomodernizacją UM Zamość przeprowadzi w ścisłej współpracy z zespołem z Katedry Konserwacji Zabytków z Politechniki Lubelskiej.  Prace termoizolacyjne prowadzone będą tylko wewnątrz budynku. Wszystkie prace badawcze i pilotażowe na terenie zespołu staromiejskiego będą przeprowadzone w uzgodnieniu z urzędem konserwatorskim. Po wykonaniu izolacji przy użyciu różnych metod planowane jest przeprowadzenie pomiarów efektywności zastosowanych rozwiązań. Tym samym wypracowane zostaną rozwiązania, które z powodzeniem będą mogły być wdrażane i powielane w innych budynkach o podobnej typologii.

W oparciu o doświadczenia partnerów naukowych oraz wdrożenia pilotażowe w miastach idealnych Palmanova – instalacja farmy fotowoltaicznej, Karlovac - instalacja zintegrowanej elektrowni fotowoltaicznej, a także systemu magazynowania i stacji ładowania V2X oraz Zamościa wypracowane zostaną rozwiązania oraz ustrukturyzowana metodologia służąca określaniu potencjału dzielnic o niemal zerowym zużyciu energii, który należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu planów działań energetycznych dla historycznych miast.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej