Żeby człowiek czuł się zaopiekowany i szanowany. Wyjątkowy projekt naszej absolwentki

13.12.2024 Studenci

Budynek z wewnętrznym dziedzińcem stojący naprzeciwko stawu i otoczony drzewami. Miejsce ciepłe i urokliwe, znacznie różniące się przy tym od surowości typowych placówek medycznych. Tak wyglądać może hospicjum przy ulicy Głównej 45 w Lublinie. Projekt autorstwa absolwentki Politechniki Lubelskiej ma szansę zostać zrealizowany.

„Projekt hospicjum w Lublinie” autorstwa Anny Klimek to praca dyplomowa, której promotorem jest dr inż. arch. Rafał Strojny z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej. Projekt został dobrze oceniony przez jury XV edycji konkursu na najlepszą pracę dyplomową dotyczącą Lublina. Spośród 36 zgłoszeń, komisja konkursowa wyróżniła cztery – doktorską, dwie magisterskie oraz jedną inżynierską. Drugie wyróżnienie i 3 tys. zł, otrzymała właśnie praca Anny Klimek. Zachwyciła ona komisję nie tylko walorami architektonicznymi, ale także głębokim zrozumieniem potrzeb pacjentów opieki paliatywnej. Hospicjum ma powstać w północno-zachodniej części Lublina. Atrialny budynek zlokalizowany naprzeciwko stawu, a z pozostałych stron otoczony został drzewami i terenami zielonymi.

– Podstawowym założeniem projektu było stworzenie przestrzeni, która zapewni pacjentom i ich bliskim komfort oraz domową atmosferę – tłumaczy Anna Klimek i dodaje: – Chciałam, by to miejsce nie kojarzyło się z surowością typowych placówek medycznych, ale z miejscem, w którym człowiek czuje się zaopiekowany i szanowany.

Projekt zakłada stworzenie 15 pokoi – głównie jednoosobowych – z prywatnymi łazienkami, miejscem dla rodziny oraz tarasami wychodzącymi na ogród. – Dbałość o detale i indywidualne podejście do każdego pacjenta były dla mnie kluczowe – dodaje laureatka.

Dr inż. Rafał Strojny, promotor pracy, podkreśla wyjątkowość projektu: – Studentka oparła swój projekt na badaniach istniejących hospicjów w Polsce. Niestety, wiele z nich funkcjonuje w budynkach adaptowanych z obiektów pierwotnie o niemedycznej funkcji. Powoduje to liczne problemy – zarówno funkcjonalne, jak i techniczne – które mogą negatywnie wpływać na komfort pacjentów.

Koncepcja Anny Klimek odpowiada na te wyzwania, wprowadzając nowoczesne rozwiązania dostosowane do potrzeb osób wymagających opieki paliatywnej.

– W projekcie przewidziano zarówno przestrzenie prywatne, jak i wspólne, w tym miejsca terapii, rekreacji, a także strefy dla personelu i wolontariuszy – wyjaśnia dr Strojny. – Ważne jest, że został on opracowany z wykorzystaniem najnowszych badań dotyczących opieki paliatywnej, przez co spełnia on wysokie standardy zarówno funkcjonalne, jak i architektoniczne.

– Staramy się zwiększać zainteresowanie studentek i studentów tematyką ważną dla Lublina w kontekście jego rozwoju – mówi prezydent Krzysztof Żuk. – Chodzi o sferę gospodarczą, społeczną, przestrzenną, kulturową i turystyczną, a także ochronę środowiska. Chcemy w ten sposób zainspirować młode, kreatywne osoby do włączania się w proces twórczego i innowacyjnego kształtowania polityki miasta oraz dyskusji na temat jego przyszłości

Prezydent podkreśla również praktyczny wymiar konkursu. – Poprzez udział w konkursie autorki i autorzy zyskują szansę na wdrożenie zaproponowanych rozwiązań w rzeczywiste procesy związane z rozwojem Lublina – zauważa.

Konkurs Prezydenta Miasta Lublin na najlepszą pracę dyplomową poświęconą tematyce rozwoju naszego miasta prowadzony jest od 2010 r.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej