Zdrowe powietrze, czysta woda i zielona energia. Naukowcy walczą o klimat

20.05.2024 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

ROZMOWA z dr inż. Magdaleną Zawadą-Michałowską, z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej.

– Mamy wzorzec metra czy kilograma, więc po co nam metrologia?

– Metrologia to nauka interdyscyplinarna. Uważana jest za fundament wielu dziedzin życia w tym przemysłu, nauki, handlu, ochrony zdrowia i ochrony środowiska. Jest nie tylko nauką o miarach i sposobach dokonywania pomiarów, ale też interpretacji uzyskanych wyników. Dziś coraz więcej miejsca poświęca się tzw. „zielonej metrologii”, która wpisuje się w trendy związane ze zrównoważonym rozwojem.

– W jaki sposób może pomóc środowisku?

– Metrologia dostarcza na przykład metody i narzędzia do precyzyjnego monitorowania jakości powietrza, wody, gleby oraz innych składników środowiska naturalnego, umożliwiając identyfikację zagrożeń i podejmowanie działań przyczyniających się do ochrony ekosystemów. Ważna jest też standaryzacja procedur pomiarowych. Metrologia dostarcza norm, które pozwalają na jednolite i porównywalne pomiary w różnych regionach i w krajach. Dzięki temu możliwe jest prowadzenie spójnych analiz oraz wymiana danych między instytucjami na całym świecie, co ułatwia międzynarodową współpracę w zakresie ochrony środowiska.

– Ma też wpływ na prośrodowiskowe działania prewencyjne?

– Jej wkład jest również widoczny w optymalizacji zużycia zasobów naturalnych. Realizując rzetelne pomiary, możliwe jest zrównoważone wykorzystanie surowców i energii. Poza tym wdrażanie odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa czy geotermalna, wymaga precyzyjnych pomiarów i standaryzacji procesów i w tym aspekcie metrologia odgrywa kluczową rolę. Metrologia umożliwia dokładne pomiary wydajności instalacji fotowoltaicznych, farm wiatrowych czy elektrowni geotermalnych. Dzięki temu możliwe jest monitorowanie efektywności tych systemów, identyfikacja ewentualnych usterek oraz optymalizacja procesów produkcyjnych.

– Czy dzięki metrologii można zapobiegać takim usterkom?

– Tak, bo metrologia zajmuje się też badaniem jakości i trwałości komponentów używanych w instalacjach zielonej energii. Dostarcza narzędzi do przeprowadzania precyzyjnych pomiarów mechanicznych, termicznych czy chemicznych, które pozwalają na ocenę parametrów materiałów i urządzeń. Dzięki temu możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa i niezawodności systemów odnawialnych źródeł energii. Warto również zwrócić uwagę na rolę metrologii w rozwoju nowych technologii związanych z zieloną energią. Sensory, systemy monitorowania oraz algorytmy kontroli jakości to tylko niektóre przykłady innowacyjnych rozwiązań, których rozwój opiera się na precyzyjnych pomiarach i standaryzacji procedur. Dzięki metrologii możliwe jest doskonalenie istniejących technologii oraz wprowadzanie innowacji, które przyspieszą przejście na zrównoważony model energetyczny.

– Dzięki Państwa pracy mamy więc szansę powstrzymanie zmian klimatycznych?

–  Mam taką nadzieję. Metrologia jest przecież także istotna w zakresie ograniczania emisji zanieczyszczeń i substancji mających negatywny wpływ na środowisko. Warto  wspomnieć o możliwości monitorowania chociażby emisji CO2. W dziedzinie metrologii coraz częściej stosowane są zaawansowane urządzenia pomiarowe, czyli chociażby czujniki o mniejszym zużyciu energii. Ale ważne jest też promowanie świadomości ekologicznej wśród pracowników naukowych i przemysłowych, jak również edukacja społeczna na temat znaczenia zrównoważonego rozwoju i jego powiązania z metrologią.

Rozmawiała Agnieszka Kasperska.

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Metrologii, czyli święto upamiętniające podpisanie Konwencji Metrycznej w 1875 roku. To okazja do zastanowienia się nad rolą tej dziedziny nauki i tego, jak poprawia ona jakości życia nas wszystkich.

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej