Znamy nagrodzonych w konkursie „startARCHITEKCI'24” na najlepsze projekty dyplomowe inżynierskie i magisterskie obronione w 2024 roku na kierunku Architektura Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Na tegorocznej wystawie pokonkursowej zebrano 38 prac. Wśród nich znajdują się projekty, m.in. młodzieżowego centrum aktywności w Lublinie, plomby w zabudowie śródmiejskiej o funkcji mieszkaniowo-usługowej, przebudowy siedziby starostwa w Parczewie, hospicjum dla dorosłych w Motyczu oraz Centrum Zdrowia Psychicznego w Nałęczowie. Członkowie jury przyznali, że w tym roku wybór był bardzo trudny.
Ostatecznie I Nagrodę w Konkursie na Najlepszy Projekt Dyplomowy Magisterski obroniony w 2024 roku na kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej otrzymała mgr inż. arch. Aleksandra Bilacz za projekt „Rewitalizacja zespołu Stawów Loreańskich w Chodlu. Przestrzeń między sacrum a profanum jako płaszczyzna duchowego dialogu” (promotor prof. dr hab. inż. Bogusław Szmygin).
– Projekt dotyczy miejsca nacechowanego symboliką i lokalną tożsamością i prezentuje przemyślaną, subtelną wizję jego przekształcenia w przestrzeń dialogu między sacrum a profanum. Autorka umiejętnie łączy nowoczesność z dziedzictwem: zarówno w skali urbanistycznej, jak i detalu – podkreślali członkowie konkursowego jury.
– Pomysł na zajęcie się tym miejsce przyszedł przez przypadek. Szukałam zabytku, który mnie przyciągnie. Tematyka i forma architektoniczna Stawów Loreańskich bardzo mnie zainspirowała. To miejsce stało mi się bliskie – mówi Aleksandra Bilacz.
II Nagrodę w tej samej kategorii otrzymała mgr inż. arch. Agnieszka Gacek, która pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Natalii Przesmyckiej stworzyła projekt „Bezpieczna przystań. Centrum pomocy dla osób cywilnych dotkniętych skutkami kryzysu wojennego w Dynowie”. Docenione zostało to, że autorka przeanalizowała i twórczo wykorzystała wytyczne katalogu K.U.R.A (Katalog Usystematyzowanych Rozwiązań Architektonicznych) dla ośrodków terapii traum, dostosowując je do specyfiki założenia i lokalnych uwarunkowań, co znacząco podnosi wartość merytoryczną projektu.
Obie nagrodzone prace zostały nominowane do ogólnopolskiego konkursu projektów dyplomowych magisterskich o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku”.
I Nagrodę w Konkursie na Najlepszy Projekt Dyplomowy Inżynierski obroniony w 2024 roku na kierunku Architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej za projekt „Wielofunkcyjny zespół urbanistyczny przy Hali Globus w Lublinie” otrzymała inż. arch. Sofiia Yaremkiv. Praca, która powstała pod kierunkiem dr inż. arch. Huberta Trammera została wyróżniona za oryginalne podejście do zagospodarowania ważnego, a dotąd chaotycznie rozwijającego się obszaru miasta.
– Na szczególne uznanie zasługuje przemyślana struktura funkcjonalna, integrująca zabudowę mieszkaniową, usługi, tereny rekreacyjne oraz obiekty sportowe – czytamy w uzasadnieniu. – Uwzględnienie rozwiązań opartych na idei błękitno-zielonej infrastruktury podkreśla proekologiczne podejście autorki i sprzyja poprawie retencji wody oraz jakości mikroklimatu. Projekt został doceniony jako ważny głos w dyskusji o kierunkach rozwoju przestrzennego Lublina oraz przykład odpowiedzialnego, interdyscyplinarnego podejścia do architektury i urbanistyki.
Sofiia Yaremkiv przyznaje, że przygotowując się do pracy, wybrała kilka lokalizacji, którymi chciała się zająć.
– Mój promotor, osoba niezwykle pomocna i doskonale przygotowana, doradziła mi skupienie się na terenie przy Hali Globus, bo to lokalizacja bardzo problematyczna – mówi laureatka i dodaje: – Bardzo cieszę się z nagrody. Zupełnie się jej nie spodziewałam, bo było wiele wartych docenienia projektów. Poza tym każdy architekt nie jest do końca zadowolony ze swojego projektu. Ja też.
II Nagrodę w tej kategorii otrzymał inż. arch. Mateusz Rutkowski za „Projekt schroniska górskiego na szczycie Małołączniaka w polskich Tatrach. Architektura wytchnieniowa” (promotor mgr inż. arch. Karol Krupa).
– Projekt schroniska stanowi oryginalny przykład architektury „wytchnienia”: inżynieryjnej, lecz pokornej wobec otoczenia, a jednocześnie funkcjonalnej i wysoce estetycznej. Na szczególne wyróżnienie zasługuje umiejętne wpisanie obiektu w naturalne ukształtowanie terenu, z wykorzystaniem inspiracji lokalną rzeźbą krajobrazu oraz tradycyjnymi metodami budowlanymi – podkreślało jury.
Obie prace zostały nominowane do konkursu PRIX ANNUEL DE LA SARP edycja 2025 projektów dyplomowych inżynierskich.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej