Studenci Politechniki Lubelskiej prezentowali, czym zajmują się poza zajęciami. Pokazywali swoje projekty, zapraszali do gier i zabaw, przyciągali występami. Roboty, bolidy, samoloty, rakiety, silniki, instalacje, aplikacje i eksperymenty – to wszystko można było zobaczyć na Targach Kół Naukowych i Organizacji Studenckich. Wydarzenie odbyło się 15 listopada br. we Wschodnim Innowacyjnym Centrum Architektury. To była druga edycja Targów, ale tym razem w nieco innej formule.
– Postanowiliśmy dołączyć do naszego wydarzenia również organizacje studenckie działające na uczelni. W sumie było ponad 50 wystawców. To była wyjątkowa okazja, żeby zobaczyć ich aż tylu w jednym miejscu i czasie. Każdy student mógł znaleźć coś dla siebie – mówi współorganizatorka Targów Magdalena Palka z Centrum Promocji i Informacji Politechniki Lubelskiej.
Jak podkreśla dr inż. Jakub Bis, opiekun Koła Naukowego Menedżerów, angażowanie się w działalność studencką jest nie tylko doskonałym uzupełnieniem studiów, ale również stanowi ważny element rozwoju osobistego i zawodowego.
– To inspiracja dla tych, którzy poszukują swojej naukowej, artystycznej lub sportowej ścieżki. Dzięki takiej aktywności mogą nabrać doświadczenia pracy w grupie, doskonalić umiejętności miękkie, sprawdzić się przy organizacji eventów. Gdy student, działający wcześniej w kołach i organizacjach uczelnianych, trafia na rynek pracy, to właśnie ta działalność wyróżnia go na tle innych kandydatów – podsumowuje naukowiec. I dodaje: – Z punktu widzenia opiekuna koła to budujące, jak na naszych oczach studenci się rozwijają, zdobywają cenne nagrody, prowadzą badania naukowe i uczestniczą w konferencjach.
Wśród wystawców były m.in. takie organizacje studenckie, jak: Akademicki Chór, Formacja Tańca Towarzyskiego GAMZA, Zespół Pieśni i Tańca oraz Akademicki Związek Sportowy. Oprócz tego spotkać się było można z reprezentantami: Samorządu Studenckiego, Biura Karier czy Biura Kształcenia Międzynarodowego. Licznie reprezentowane były koła naukowe, które działają na każdym z sześciu wydziałów uczelni w obszarach, takich jak: marketing, transport, architektura, ochrona środowiska, finanse, mechanika i elektronika.
Jednym z nich było Studenckie Koło Napędów Lotniczych Hydrogreen. Jego prezes Michał Borkowski wyjaśnia, że najskuteczniejszą metodą rekrutacji nowych członków jest pokazanie im konkretnych osiągnięć: – Zaprezentowaliśmy nasze układy wodorowe, elektroniczne i mechaniczne, ale przede wszystkim bolid, który sami zaprojektowaliśmy i zbudowaliśmy – Hydros. Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Ten projekt to przykład, że studenci różnych wydziałów i kierunków mogą współpracować i wzajemnie się uzupełniać.
Jakub ma nadzieję, że z wieloma uczestnikami Targów spotka się na kolejnym zebraniu Koła w tym roku akademickim.
Z kolei Karolinę Krzemińską, która od dwóch lat jest członkinią w Kole Naukowym Drogowców i Mostowców, do koła przyciągnęła chęć rozwijania zainteresowań: – Odkąd zaczęłam studia na budownictwie, chciałam wiedzieć znacznie więcej o drogach i mostach. To mój konik. Dzięki działalności w kole mogłam być na budowie drogi S7 czy tunelu w Babicy.
O możliwościach, które zapewnia Samorząd Studencki, mówiła Olga Szerszonowicz z Wydziału Zarządzania: – W Samorządzie mam możliwość realizowania wielu własnych pomysłów. U nas dużo się dzieje, a przy tym doskonale się bawimy. Mimo, że jesteśmy z różnych wydziałów to lubimy ze sobą pracować, uczymy się od siebie i wzajemnie inspirujemy.
Targi zgromadziły zarówno studentów ze starszych roczników, którzy dopiero w trakcie nauki znaleźli interesującą ich dziedzinę i chcieliby dowiedzieć się więcej, jak i świeżo przyjętych na uczelnię.
– Każdy nowy student powinien wiedzieć, jakie koła i organizacje działają na uczelni. Dlatego nasze targi to doskonała okazja, aby porozmawiać z reprezentantami różnych grup i znaleźć takie formy realizacji własnych zainteresowań, które można dzielić z innymi pasjonatami, a przy tym stale się rozwijać – uważa prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej.
Wśród pierwszaków był Przemysław Bilski, student budownictwa. Na Targi przyszedł, aby zorientować się, jaka jest oferta kół naukowych na Wydziale Budownictwa i Architektury. – Najbardziej spodobało się mi Koło Naukowe Drogowców i Mostowców. Realizują ciekawe projekty, które dają możliwość kontaktów z praktykami w branży. To pozwoli mi dobrze przygotować się do studiów magisterskich i przyszłej pracy.
Na Targach nie zabrakło również przedstawicieli zespołów artystycznych uczelni. Julia Grodzka tańczy w Formacji Tańca Towarzyskiego GAMZA: – Moja przygoda z zespołem rozpoczęła się dwa lata temu. Dzisiaj jestem w reprezentacji. Taniec to moja pasja już od dzieciństwa. Dzięki GAMZIE robię to, co lubię. Poza tym poznałam świetnych ludzi, który dzisiaj są moimi przyjaciółmi.
Udział w Targach to dla członków kół naukowych i organizacji studenckich zawsze świetna inicjatywa, aby pokazać, że są i działają, ale także, że potrafią się przy tym dobrze bawić.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej