Z pasji do zawodu – uczniowie walczą o indeks na rok przed maturą

11.04.2025 Uczelnia

Ogólnopolska Olimpiada Zawodowa „Na rok przed dyplomem”, która właśnie doczekała się trzeciej edycji, to wydarzenie, które z roku na rok przyciąga coraz więcej uczniów klas IV techników pragnących sprawdzić swoje umiejętności zawodowe zanim jeszcze zdadzą maturę.

Etap ogólnopolski olimpiady przeprowadzono 10 kwietnia na Politechnice Lubelskiej. Do rywalizacji przystąpiło 146 uczniów z całej Polski w aż 20 kwalifikacjach zawodach. Ich zadaniem było rozwiązanie testu z ostatniej kwalifikacji w danym zawodzie: na udzielenie odpowiedzi na 40 pytań zamkniętych mieli 40 minut.

– To moment, kiedy młodzi ludzie mogą zmierzyć się z kolegami z całej Polski, zobaczyć jaki jest ich stan wiedzy – mówi Bożena Jarmuł, doradca metodyczny nauczycieli przedmiotów zawodowych z LSCWiDN.

Laureaci pierwszych miejsc w 17 z 20 zawodów otrzymają indeks Politechniki Lubelskiej, omijając standardowy proces rekrutacyjny.

– To już trzecia ogólnokrajowa edycja olimpiady, którą Politechnika Lubelska we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Zespołem Szkół Energetycznych im. prof. Kazimierza Drewnowskiego w Lublinie stworzyła i z której jesteśmy bardzo dumni – podkreśla prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej. – Cieszymy się, że młodzi ludzie mają możliwość zdobycia naszego indeksu na rok przed maturą, czyli w czasie gdy przystępują do egzaminów zawodowych. Z drugiej strony jest to krzewienie tego, co najważniejsze – chęci kontynuacji kształcenia i pokazania, że potrafimy docenić zaangażowanie młodych ludzi.

– Na moim wydziale mamy taką laureatkę, która bardzo dobrze sobie radzi, co potwierdza, że ta olimpiada jest wymierną oceną zdolności i możliwości młodego człowieka. Dlatego, to jest coś, w czym warto brać udział i co procentuje w przyszłości – przyznaje dr inż. Marek Grabias z Wydziału Budownictwa i Architektury.

Piotr Popiel z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Słupsku przygotowywał się do olimpiady około dwóch miesięcy. – Powtarzałem dużo pytań i one nie sprawiały mi większej trudności. Interesuję się przedmiotami zawodowymi i będę rozważał pójście na studia na uczelnię techniczną.

Wyniki olimpiady poznamy na początku maja, a konferencja ją podsumowująca odbędzie się 22 maja na Politechnice Lubelskiej.

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej