Wystartowali w Shell Eco-marathon i pobili rekord. Mowa o Hydrogeen Team

30.05.2023 Studenci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Hydrogreen to zespół, działający w Katedrze Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych na Wydziale Mechanicznym, złożony ze studentów różnych wydziałów Politechniki Lubelskiej. Wszystkich członków łączy pasja do nowych technologii oraz konstruowania pojazdów, których źródłem energii są paliwa alternatywne. Ich dziełem jest pojazd HYDROS, który startował w prestiżowych międzynarodowych zawodach Shell Eco-marathon, odbywających się w tym roku w Circuit Paul Armagnac, Nogaro we Francji.

O przygotowanych, wrażeniach i wynikach rywalizacji członkowie zespołu opowiadali na spotkaniu z władzami Uczelni i dziennikarzami. Wydarzenie było również okazją do zaprezentowania możliwości HYDROSA.

To pojazd o kształcie kropli wody, aby stawiał jak najmniejszy opór. Jego współczynnik przepływu wynosi 0,16, dla porównania współczesne samochody mają 0,30-0,35. Jest on więc bardziej wydajny energetycznie. Waży 34 kg. Rozwija maksymalną prędkość 40 km/h.

W tegorocznej edycji zawodów Shell Eco-marathon razem z HYDROS-em wzięło udział 120 drużyn z Europy i Afryki, w tym tylko 4 z Polski. Ich zadaniem było stworzenie pojazdów o jak najmniejszym zużyciu energii.

Nasz zespół startował w jednej z najtrudniejszych kategorii w zawodach, czyli prototypowych pojazdów zasilanych wodorem. Skonstruowany przez nas Hydros przeszedł pomyślnie rygorystyczną kontrolę techniczną i został dopuszczony do rywalizacji. Tymczasem blisko 20% zespołów odpadło z eliminacji  – informuje menedżer zespołu Michał Borkowski.

Lubelska drużyna ustanowiła najlepszy dotychczas wynik wynoszący 400 km/m3 wodoru (co energetycznie jest odpowiednikiem 1093 km/litr benzyny). Jest to zarazem rekord Polski w całej historii zawodów. Wynik ten uplasował nasz zespół na 6. miejscu w regionie Europy i Afryki, minimalnie za drużynami z Turcji i Holandii.

Cieszymy się, że nasza praca została doceniona przez ekspertów i innych uczestników tych prestiżowych zawodów. Nasz sukces jest wynikiem ogromnego wysiłku całej drużyny. Każdy członek Hydrogreen Team wniósł swoje umiejętności i pasję, tworząc zgraną ekipę. Nasza drużyna składa się z utalentowanych studentów, którzy od wielu miesięcy pracowali nad stworzeniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych, aby udoskonalić nasz pojazd – zauważa opiekun Koła Naukowego Napędów Lotniczych Hydrogreen prof. Jacek Czarnigowski.

Jak przyznaje Michał Borkowski, tegoroczne wyniki stanowią tylko początek. –  Czekają nas nowe wyzwania związane z udoskonaleniem HYDROSA. Zamierzamy poprawić elektronikę i zarządzanie przepływem energii oraz usprawnić procesy serwisowe. Popracujemy również nad przesyłem danych na serwery komputera poza pojazdem, który będzie kontrolował procesy zachodzące wewnątrz układu i doradzał kierowcy na przykład zwiększenie lub zmniejszenie prędkości albo większe ścięcie zakrętu na większym ryzyku.

Zadowolenia z osiągnieć Hydrogreen Team nie kryje rektor prof. Zbigniew Pater: – Jesteśmy dumni z wyników, które osiągnęli nasi studenci na tegorocznym Shell Eco-marathon. Świadczą one o Ich wyjątkowych talentach naukowych i organizacyjnych. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu i życzę kolejnych rekordów w następnych edycjach zawodów.

Szczególne słowa uznania rektor skierował do profesora Jacka Czarnigowskiego, opiekuna Koła Napędów Lotniczych Hydrogreen: – Dziękuję za nieustanne poszukiwanie kreatywnych sposobów zaangażowania studentów i rozbudzania w nich ciekawości nauką. Pana praca w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju studenckiego ruchu naukowego na Politechnice Lubelskiej.

Sukcesy Hydrogreen Team nie byłyby możliwe bez zaangażowania sponsorów, partnerów i sympatyków. – Dziękujemy wszystkim za wsparcie, które umożliwiło nam uczestnictwo w tym prestiżowym wydarzeniu – mówi prof. Czarnigowski.

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej