Wydział Inżynierii Środowiska w nowej odsłonie

24.02.2025 Uczelnia

Od 22 lutego Wydział Inżynierii Środowiska zmienia swoją nazwę na Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki. – To więcej niż tylko kosmetyczna zmiana. To wyraźny sygnał, że Politechnika Lubelska rozwija się, odpowiadając na współczesne potrzeby rynku i nauki – podkreślają władze wydziału.

Wydział utworzono w 2004 roku. Pracuje na nim 70 osób, a 354 studentów kształci się na trzech kierunkach: inżynierii środowiska, inżynierii odnawialnych źródeł energii oraz – od 2023 roku – energetyce. Co wyróżnia ten wydział na tle innych? Przede wszystkim multidyscyplinarność. Spotykają się tam inżynierowie środowiska, chemicy oraz inżynierowie energetycy. Tworzy to przestrzeń do współpracy, wymiany doświadczeń i prowadzenia interdyscyplinarnych badań. Dzięki nowoczesnej aparaturze badawczej możliwe jest prowadzenie projektów na szeroką skalę – zarówno w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych, jak i nowoczesnych technologii energetycznych.

– Dodanie kierunku energetyka w naturalny sposób doprowadziło do podjęcia decyzji o zmianie nazwy. W końcu trudno mówić o nowoczesnych rozwiązaniach środowiskowych bez uwzględnienia wyzwań energetycznych – uważa dziekan wydziału prof. Beata Kowalska.

Jednym z istotnych argumentów przemawiających za rozszerzeniem nazwy wydziału jest jej wpływ na umiędzynarodowienie uczelni.

– Taka zmiana zwiększa atrakcyjność kierunku dla studentów i doktorantów z zagranicy. W wielu krajach inżynieria środowiska jako samodzielna dyscyplina nie funkcjonuje w takim ujęciu jak w Polsce. Studenci zagraniczni, słysząc termin „inżynieria środowiska”, mogą kojarzyć go raczej z ochroną środowiska niż z technicznymi aspektami tej dziedziny. Dodanie „energetyki” jednoznacznie wskazuje na techniczne i interdyscyplinarne podejście, co zwiększa zainteresowanie kandydatów i ułatwia im zrozumienie profilu kształcenia – zaznacza dziekan Kowalska.

Zmiana nazwy to także jasny komunikat: W dobie kryzysu klimatycznego i transformacji energetycznej absolwenci tego wydziału staną się kluczowymi specjalistami, którzy będą kształtować przyszłość naszej planety.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej