Współpraca PL i ZUS: nowe możliwości dla naukowców i studentów

16.04.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Politechnika Lubelska rozpoczyna współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W jej ramach prowadzona będzie m.in. współpraca przy projektach badawczych, eksperckich i konsultingowych.

Rolą politechnik jest, oprócz prowadzenia badań naukowych i dydaktyki, wdrażanie do gospodarki innowacji opracowanych przez naukowców. I nie chodzi tylko o rozwiązania techniczne, ale także metody, które przyczyniają się m.in. do zrozumienia skomplikowanych zjawisk społecznych i ekonomicznych – informuje rektor prof. Zbigniew Pater.

Współpraca z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, kluczowym partnerem w kształtowaniu polityki społecznej, otwiera przed naukowcami nowe pole działania i jest szansą na praktyczne zastosowanie ich badań.

Jednym z głównych obszarów, w których będzie realizowane partnerstwo PL i ZUS jest nauka. Uczelnia deklaruje gotowość do współpracy przy projektach badawczych, eksperckich i konsultingowych. Jak przyznaje dziekan Wydziału Zarządzania prof. Marcin Gąsior, ZUS posiada obszerne zbiory danych odzwierciedlających funkcjonowanie rynku pracy oraz poszczególnych przedsiębiorstw, a dane te są zbierane i aktualizowane każdego dnia. Są więc znacznie bardziej przydatne od typowych zbiorów danych oferowanych przez inne instytucje.

Poprzez dostęp do tych danych, naukowcy, dzięki wykorzystaniu wiedzy z obszaru sztucznej inteligencji i uczelnia maszynowego, mogą identyfikować wzorce i tendencje w populacji. Pozwala to lepiej zrozumieć potrzeby społeczne oraz odpowiedzieć na nie w sposób bardziej precyzyjny i efektywny – mówi dziekan.

W ramach umowy organizowane będą też wspólne konferencje, a pracownicy ZUS prowadzić będą wykłady na temat ubezpieczeń społecznych.

Jedną z funkcji ZUS jest budowanie świadomości jeśli chodzi o system polityki społecznej. I to chcemy robić na uczelni, wśród pracowników i studentów. Ponadto będziemy organizować wspólne inicjatywy edukacyjne oraz oferować staże i praktyki dla studentów Politechniki. Zainteresowani jesteśmy także zatrudnianiem absolwentów PL – dodaje dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie Piotr Waszak.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie także udostępniać materiały studentom i doktorantom piszącym prace dyplomowe z zakresu ubezpieczeń społecznych.

Ważnym  działaniem będzie też współpraca w ramach mediów akademickich: – W naszym studiu multimedialnym będą powstawać produkcje promujące m.in. projekt „Akademia Ubezpieczeń Społecznych”. Natomiast nasi pracownicy będą mogli publikować swoje artykuły naukowe w punktowanym kwartalniku naukowym „Ubezpieczenia Społeczne. Teoria i praktyka” – zapowiada rektor PL.

Pracownicy ZUS będą mogli korzystać z zasobów bibliotecznych uczelni, a także uczestniczyć w studiach podyplomowych, kursach i szkoleniach organizowanych na PL.

Ważną kwestią jest dla nas opinia ekspertów ZUS w przypadku zamiaru wprowadzenia na Politechnikę Lubelską kierunku lub przedmiotu obejmującego swym zakresem ubezpieczenia społeczne – mówi rektor prof. Pater.  

Uczelnia zadeklarowała uznawać ważność organizowanej przez ZUS olimpiady dla uczniów szkół ponadpodstawowych „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Ostateczne decyzje dotyczące zwolnienia z postępowania kwalifikacyjnego na określonych kierunkach studiów będą należeć do Senatu PL.

Umowę dotyczącą współpracy 15 kwietnia podpisali rektor PL prof. Zbigniew Pater oraz dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie Piotr Waszak. 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej