Naukowcy z Katedry Informatyki Politechniki Lubelskiej razem z okulistami z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Uniwersytetu we Lwowie będą pomagać ukraińskim pacjentom. Chodzi o diagnostykę dzieci i dorosłych, ofiar urazów wojennych.
Pracami zespołu z Politechniki Lubelskiej będą kierować profesorowie Dariusz Czerwiński oraz Kamil Jonak.
– Nasi naukowcy opracują metody przesyłu danych medycznych z terenów objętych konfliktem zbrojnym, zarówno z ośrodków medycznych położonych w zachodniej Ukrainie, jak również tych zlokalizowanych bliżej linii frontu, korzystających z sieci Starlink – mówi prof. Dariusz Czerwiński. I dodaje: – W dalszej kolejności usuną artefakty oraz poprawią jakości zdjęć obrażeń oczu zarejestrowanych u ofiar ostrzału oraz bombardowania. Na podstawie zdjęć oraz analizy dokonanej przez okulistów, stworzą algorytm sztucznej inteligencji pozwalający na szybszą ocenę obrażeń oczu bezpośrednio na terenie objętym działaniami wojennymi.
– Dzięki algorytmowi będziemy mogli stwierdzić, który pacjent wymaga pilnej operacji, a który może być leczony zachowawczo – wyjaśnia prof. Robert Rejdak, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej