Wirtualna Karta Biblioteczna otwiera dostęp do bibliotek pięciu uczelni lubelskich

16.10.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Już od dzisiaj studenci, doktoranci i pracownicy uczelni zrzeszonych w Związku Uczelni Lubelskich (Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny) oraz Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II mogą korzystać z Wirtualnej Karty Bibliotecznej. O nowej inicjatywie rektorzy lubelskich uczelni poinformowali na konferencji prasowej, która odbyła się 16 października br. na Politechnice Lubelskiej.

Rektorzy zgodnie podkreślają, że Wirtualna Karta Biblioteczna stanowi ogromny krok w kierunku ułatwienia dostępu do wiedzy i zasobów naukowych dla społeczności akademickiej.

Prof. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej zauważa, iż postępująca cyfryzacja wymusza zmiany w uczelniach. – Jednym z widocznych efektów tego procesu jest wprowadzenie Wirtualnej Karty Bibliotecznej, która niesie ze sobą nową jakość. Po około pół roku testów wprowadzamy aplikację w życie. Ta inicjatywa pokazała, że współpracuje nam się wspaniale – podkreśla rektor.

O współpracy, która w ramach Związku Uczelni Lubelskich trwa już trzy lata, mówi również prof. Radosław Dobrowolski, rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Współpraca pomiędzy uczelniami partnerskimi rozwija się znakomicie. Obserwujemy, że każdy kolejny rok przynosi nowe możliwości i pomysły, które staramy się sukcesywnie wdrażać. To doskonały przykład tego, jak powinna wyglądać współpraca na poziomie uczelni działających w jednym mieście – zaznacza rektor.

Tak o efektach współpracy wypowiada się prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie: Jesteśmy świadkami autentycznego przełomu, który przynosi nam ogromne możliwości. Nasz potencjał jest znaczny i aktywnie pracujemy nad jego integracją oraz eksploatacją. Wprowadzenie Wirtualnej Karty Bibliotecznej pozwala na korzystanie z literatury fachowej w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas.

Jak zaznacza prof. Bartosz Sołowiej, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, inicjatywa wprowadzenia Wirtualnej Karty Bibliotecznej jest niezwykle korzystna dla naszych studentów, pracowników i doktorantów. – Wierzę, że siła tkwi w związku, a współpraca jest kluczem do osiągnięcia znaczących efektów – dodaje.

Siostra prof. Beata Zarzycka, prorektor ds. nauki i kadr Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zwraca uwagę na znaczenie biblioteki uniwersyteckiej, która jest najstarszą w regionie: – Cieszymy się z możliwości udostępniania naszych zasobów bibliotecznych szerszemu gronu czytelników. Ale ważne jest również to, że nasi naukowcy i studenci będą mogli korzystać z księgozbiorów innych lubelskich uczelni. Profesor Zarzycka podkreśla, że Wirtualna Karta Biblioteczna jest kolejnym krokiem w kierunku rozwoju i osiągania nowych rekordów. – To kolejny element, który podtrzymuje naszą falę wzrostu – zaznacza prorektor.

Do obsługi Wirtualnej Karty Bibliotecznej stworzona została aplikacja. Jest to baza danych online osadzona na serwerach Politechniki Lubelskiej, dzięki której pracownicy bibliotek kontaktują się ze sobą i mają bieżące informacje, m.in. o tym, czy użytkownik ma aktywny status oraz czy zalega z oddaniem pozycji w jednej z bibliotek. Autorem aplikacji jest Łukasz Litwiniuk, pracownik Politechniki Lubelskiej. – Aplikację testowaliśmy ponad pół roku, następnie przeprowadziliśmy szkolenie dla pracowników każdej z bibliotek z obsługi programu – informuje Litwiniuk.

Dr Katarzyna Weinper, dyrektor Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej tłumaczy, jak można uzyskać dostęp do tej usługi: – Użytkownicy, którzy chcą skorzystać z WKB, muszą zgłosić się do swojej biblioteki macierzystej. Warunkiem rejestracji w aplikacji jest posiadanie aktualnego konta w tej bibliotece. To oznacza, że konta użytkowników tworzy i usuwa wyłącznie biblioteka macierzysta. Ich ważność trwa do 31 października danego roku akademickiego. Po nabyciu uprawnień użytkownik udaje się do biblioteki, której zbiorami jest zainteresowany. Tam bibliotekarz dokonuje weryfikacji uprawnień. Szczegółowe zasady wypożyczeń są określone w regulaminach poszczególnych bibliotek.

Jaki dokument identyfikuje użytkownika w systemie? Legitymacja Studencka, Elektroniczna Legitymacja Studencka, Legitymacja Doktoranta, Elektroniczna Legitymacja Doktoranta, zaświadczenie o zatrudnieniu wystawione przez właściwą jednostkę uczelni, dowód osobisty albo Elektroniczna Legitymacja Pracownika.

Jak zaznacza pani dyrektor, rejestracja w systemie jest bezpłatna.

Rektorzy podkreślają wkład i ogromny wysiłek pracowników pięciu uczelni w uruchomienie Wirtualnej Karty Bibliotecznej. – Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w to przedsięwzięcie. Szczególne słowa podziękowania kierujemy do pana Łukasza Litwiniuka z Politechniki Lubelskiej. Dzięki Jego pracy teraz możemy cieszyć się korzyściami płynącymi z Wirtualnej Karty Bibliotecznej – zgodnie twierdzą rektorzy. 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej