Wielka inauguracja roku akademickiego

01.10.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Władze rektorskie, członkowie senatów, dziekani, dyrektorzy instytutów, rady uczelni, studenci oraz zaproszeni goście przeszli 1 października w uroczystym pochodzie z Archikatedry Lubelskiej do Filharmonii Lubelskiej. Był to najbardziej barwny i symboliczny element zorganizowanej przez Związek Uczelni Lubelskich Inauguracji Roku Akademickiego.

– Środowiskowa inauguracja roku akademickiego to wyraz bardzo dobrej współpracy między lubelskimi uczelniami, które współpracują na wielu poziomach w ramach Związku Uczelni Lubelskiej – podkreśla prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej. – Ta współpraca wchodzi na kolejne poziomy. Zaledwie na dzień przez inauguracją dowiedzieliśmy się, że w ramach współpracy czterech uczelni uzyskaliśmy finansowanie dodatkowego projektu dotyczącego rozwoju i komercjalizacji wynalazków.

Organizatorami wyjątkowej inauguracji są należące do ZUL największe uczelnie Lublina: Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.

– Pragnę serdecznie powitać studentki i studentów, zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają pierwszy rok studiów na uczelniach lubelskich. Cieszą się, że wybraliście kształcenie w mieście, w którym wartości takie jak wolność i współpraca odgrywają istotne znaczenie – mówił podczas inauguracji prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS. – Jestem przekonany, że to właśnie na naszych uczelniach zrealizujecie swoje marzenia zawodowe, będziecie się rozwijać twórczo i myśleć w sposób niezależny.

Podczas inauguracji roku akademickiego Związku Uczelni Lubelskich symbolicznie pasowany na studenta był Michał Książek, który rozpoczyna studia na Wydziale Matematyki i Informatyki Technicznej Politechniki Lubelskiej.

– Uwielbiam programowanie. Umiem to robić i dostawałem za to wiele nagród dlatego wybór studiów był dla mnie oczywisty – mówi. – Musze przyznać, że trochę tęsknię jeszcze za technikum, bo poznałam tam wiele fajnych osób, ale cieszę się też na nowy etap w moim życiu.

Podczas wyjątkowego wydarzenia, wykład inauguracyjny „Współpraca w języku. O pojęciu i działaniu” wygłosił prof. dr hab. Jerzy Bralczyk. Najlepsi studenci poszczególnych lubelskich uczelni otrzymali natomiast statuetki. Na Politechnice Lubelskiej wyróżniony został Maciej Dawidziuk, który jest już studentem studiów drugiego stopnia na kierunku elektrotechnika.

– Studia wybrałem ze względu na swoje zainteresowania. Już od najmłodszych lat interesowałem się nowymi technologiami i urządzeniami. Wiele pomagałem tacie, w sprawach związanych z sieciami elektrycznymi – mówi i przyznaje, że wyróżnieniem jest bardzo zaskoczony chociaż jego średnia ze studiów to 4,6. – Od tego semestru będą też prowadził ze studentami zajęcia z bezpieczeństwa użytkowania urządzeń elektrycznych. To efekt konkursu, który wygrałem. Mam nadzieję, że w przyszłości zostanę na uczelni i rozpocznę działalność naukową.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej