Wielka Gala Politechniki Lubelskiej. Tak Uczelnia świętowała 70-lecie istnienia

15.05.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W sobotę 13 maja br. w Centrum Spotkania Kultur odbyła się Jubileuszowa Gala Politechniki Lubelskiej. Rozpoczął ją koncert Piotra Cugowskiego. Następnie miała miejsce premiera utworu “Hello, World”, specjalnie skomponowanego na 70. urodziny Politechniki Lubelskiej.

“Hello, World” to widowisko multimedialne, które powstało w ścisłej współpracy kompozytora i wykonawców z naukowcami Politechniki Lubelskiej. Tytuł to nawiązanie do nazwy najbardziej prymitywnego programu komputerowego na świecie, którego jedynym zadaniem było wyświetlanie tego napisu.

Widowisko pokazało sztuczną inteligencję – nowoczesny komputer, który obserwując otaczający go świat, analizuje go, zamienia w linijki kodu i w ten sposób uczy się go i w końcu replikuje.

Jego podstawą jest mistrzowska fuzja brzmień komputerowych z partiami wokalno-instrumentalnymi, z której znany jest kompozytor utworu Piotr Bańka. W warstwie tekstowej pojawia się kod źródłowy stworzony przez programistów Politechniki Lubelskiej w postaci języka programistycznego wysokiego poziomu, który odzwierciedla maszynowe uczenie się sztucznej inteligencji – analizowanie i przetwarzanie zasad fizycznych rządzących naszym światem. W takiej formie staje się on elementem libretta utworu, stanowiącego połączenie brzmień generowanych w pamięci komputera z „żywymi” partiami wokalno-instrumentalnymi, realizowanymi przez solistów i chór mieszany – mówił na otwarciu Gali rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Wykonawcami utworu “Hello, World” Piotra Bańki byli: Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej pod dyrekcją Elżbiety Krzemińskiej, Agnieszka Tyrawska – sopran, Aleksandra Barańska – obój, Maciej Łacny – wiolonczela, soliści – tancerze UDS – choreograf Anna Łukasiak. Autorem prezentacji multimedialnej jest Andrej Isakow – Wizja Multimedia.

Jak na Jubileusz przystało nie zabrakło laurów dla Uczelni.

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka przyznał Politechnice Lubelskiej „Dyplom uznania z okazji 70-lecia istnienia”, m.in. za nieoceniony wkład w rozwój nauki, zapewnienie najwyższego poziomu pracy dydaktycznej, naukowej i wychowawczej, kształcenie młodzieży studenckiej na kompetentnych specjalistów.

Zarząd Województwa Lubelskiego wyróżnił naszą Uczelnię „Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego”. Odznaczenie wręczył wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.

Z kolei Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk „w uznaniu za wysoki poziom kształcenia akademickiego oraz wdrażanie innowacyjnych standardów edukacyjnych z podziękowaniem za szczególny wkład w rozwój polskiej gospodarki , a także umacnianie pozycji Miasta Lublin jako silnego ośrodka naukowego i badawczego”, przekazał na ręce rektora medal „Zasłużony dla Miasta Lublin”.

Uroczystość była również okazją do uhonorowania obecnego i byłych rektorów Politechniki Lubelskiej. Dyplomy uznania i medale od Ministra Edukacji i Nauki oraz Wojewody Lubelskiego otrzymali:

prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sitko (rektor w latach 1973-1981, 1984-1990)

prof. dr hab. inż. Andrzej Weroński (1982-1984)

prof. dr inż. Kazimierz Szabelski (1996-2002)

prof. dr hab. inż. dr h.c. Józef Kuczmaszewski (2002-2008)

prof. dr hab. inż. dr h.c  Marek Opielak (2008-2012)

prof. dr hab. inż. dr h.c. Piotr Kacejko (2012-2020)

oraz obecnie urzędujący rektor prof. Zbigniew Pater.

Na swobodną wymianę myśli i wrażeń artystycznych pozwolił przybyłym Gościom, zorganizowany w foyer, jubileuszowy bankiet, zamykający sobotni wieczór spędzony w Centrum Spotkania Kultur.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i że w tym ważnym dla Politechniki Lubelskiej dniu byliście z nami. Tak duże zainteresowanie Jubileuszem z Państwa strony odbieramy jako oznakę sympatii i dowód na to, że nasza Uczelnia doskonale spełnia swoje zadania. To dla nas zobowiązanie do dalszego, jeszcze większego zaangażowania.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej