Rektor prof. Zbigniew Pater i prorektor ds. studenckich prof. Paweł Droździel spotkali się we czwartek 12 kwietnia ze studentkami, które w roku akademickim 2023/2024 otrzymały stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Aleksandra Kozłowska i Monika Romaszko mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami w dziedzinie nauki i sportu.
Spotkanie było okazją do wręczenia laureatkom dyplomów oraz złożenia gratulacji.
– Niech stypendium będzie dla Was dodatkowym wsparciem i motywacją do dalszego rozwoju oraz realizacji Waszych pasji. Badania, projekty i aktywność sportowa nie tylko przynoszą Wam osobistą satysfakcję, ale również przyczyniają się do rozwoju naszej uczelni i inspirują Wasze koleżanki i kolegów do podążania za marzeniami – te słowa skierował do laureatek rektor prof. Zbigniew Pater.
Z kolei prorektor ds. studenckich prof. Paweł Droździel zwrócił uwagę, że studenci, którzy angażują się w różne działalność życia akademickiego i osiągają w tym zakresie sukcesy, są bardzo cenieni przez pracodawców.
– Takie osoby potrafią efektywnie zarządzać swoim czasem i harmonogramem, aby pogodzić naukę, treningi czy działalność artystyczną. Posiadają kompetencje komunikacyjne, dobrze pracują w zespole i potrafią rozwiązywać problemy. Te umiejętności są bardzo przydatne w życiu zawodowym – podkreślił prorektor.
Przypomnijmy. Do ministerstwa wpłynęło 1 068 wniosków, a stypendia przyznano 386 studentkom i studentom repezentującym niemal wszystkie dyscypliny naukowe i artystyczne.
Stypendium jest wypłacane jednorazowo. Jego wysokość to 17 tys. zł. Jak przyznają stypendystki, jest to znaczące wsparcie dla ich dalszej kariery naukowej i sportowej.
– Chcę przeznaczyć te środki na dalszy rozwój moich zainteresowań naukowych. Mam zamiar kupować literaturę fachową. Ważny jest też dla mnie udział w konferencjach, gdzie mogłabym nawiązywać kontakty oraz prezentować wyniki swoich prac – mówi Aleksandra Kozłowska z Wydziału Inżynierii Środowiska.
Monika Romaszko studiuje na I stopniu na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Dzięki indywidualnej organizacji studiów może pogodzić naukę ze sportem.
– Dużo trenuję, wyjeżdżam. Sport jest tym, co kocham. Ale też zależy mi na studiach. Bez wsparcia uczelni byłoby trudne lub niemożliwe łączenie tych dwóch światów – przyznaje studentka.
Monika Romaszko, która jest utalentowaną sprinterką, już 16 kwietnia wylatuje na Bahamy, gdzie 4-5 maja będzie reprezentowała Polskę w światowym festiwalu sztafet.
– Życzymy Monice powodzenia w zawodach. Cała nasza społeczność akademicka będzie trzymać kciuki za udany występ i kwalifikację do igrzysk olimpijskich w Paryżu – poinformował rektor.
Aleksandra Kozłowska jest studentką studiów II stopnia na kierunku inżynieria środowiska. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół obiegu wody w przyrodzie. Aktywnie uczestniczy w badaniach naukowych na Wydziale Inżynierii Środowiska. Jej współpraca
z pracownikami naukowymi zaowocowała licznymi publikacjami w renomowanych czasopismach naukowych oraz wygłoszonymi referatami. Angażuje się także w prace Klubu Dyskusyjnego "FOR&AGAINST" oraz działalność Koła Naukowego Zaawansowanego Projektowania Inżynierskiego.
Monika Romaszko studiuje na I stopniu na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji, jednocześnie osiągając znaczące sukcesy w sporcie. W 2023 r. startowała w młodzieżowych mistrzostwach Europy U23 w Espoo (Finlandia), letniej Uniwersjadzie w Chengdu i igrzyskach europejskich w Krakowie. W Chinach zdobyła srebrny medal w sztafecie 4 x 100 m. Srebro w sztafecie krótkiej wywalczyła także w stolicy Małopolski wspólnie z Magdaleną Stefanowicz, Ewą Swobodą i Mariką Popowicz-Drapałą.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej