W Lublinie powstanie Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej. Przy wsparciu Politechniki Lubelskiej

29.09.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Politechnika Lubelska utworzą Regionalne Centrum Medycyny Cyfrowej wraz z Biobankiem Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego. Koszt projektu to 28 mln zł. Środki będą pochodzić z Agencji Badań Medycznych.

Centrum wyposażone zostanie w infrastrukturę wspierającą rozwój cyfryzacji badań klinicznych oraz umożliwiającą maksymalne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów i osób, które chciałyby włączyć się do szeroko zakrojonego programu rozwoju medycyny cyfrowej.

Lubelskie RCMC będzie jednym z osiemnastu centrów w Polsce zrzeszonych w Sieć Centrów Medycyny Cyfrowej z nadrzędną rolą Agencji Badań Medycznych, docelowo w postaci Centrali Medycyny Cyfrowej ABM.

Politechnika Lubelska odpowiada za zadania związane z anonimizacją i transferem danych, opracowaniem standardów udostępniania i analizy danych wtórnych,  a także tworzeniem algorytmów i narzędzi do analizy zintegrowanych danych oraz oprogramowania do zabezpieczania i udostępniania danych.

Ze strony PL projekt koordynują: prof. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych i rozwoju oraz prof. Kamil Jonak z Katedry Informatyki Technicznej.

Poprzez ucyfrowienie danych pacjentów mogą powstawać zbiory danych wykorzystywane wielokrotnie i przez dekady w badaniach naukowych i badaniach klinicznych.

Z usług RCMC i Biobanku będą korzystały m.in.: szpitale kliniczne, naukowcy czy uczelnie.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej