Krótkowzroczność dotyka już ponad 2,5 miliarda ludzi na całym świecie. Szokujące prognozy mówią, że w 2050 roku liczba ta może wzrosnąć do 5 miliardów, czyli połowy populacji globu. Aby lepiej zrozumieć narastający problem, Politechnika Lubelska rozpoczyna pionierskie badania przesiewowe, w których weźmie udział ponad 500 studentów I roku studiów. Innowacyjny projekt skupia się na okulistyce, wykorzystując najnowsze technologie, rozwiązania cyfrowe oraz sztuczną inteligencję (AI).
Badania przesiewowe prowadzone na Politechnice Lubelskiej nie będą rutynową oceną wzroku, ale dogłębną analizą zdrowia oczu, która obejmuje badania funkcjonalne i obrazowe. Studenci będą mieli szansę na pełną ocenę swojego wzroku, w tym testy ostrości widzenia, szerokokątne zdjęcia dna oka.
– Łączymy różnorodne badania, które dotychczas nie były prowadzone w tak szerokim zakresie w Europie. Co więcej, w badaniach zostanie także uwzględniona ocena zdrowia psychicznego, neurologicznego oraz psychospołecznego, co da pełniejszy obraz stanu zdrowia studentów – mówi dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej, dr hab. n. med. inż. Kamil Jonak, prof. uczelni. – Diagnoza psychospołeczna obejmuje analizę czynników, takich jak emocje, myśli, zachowania jak i relacji z innymi ludźmi, środowiskiem społecznym i kulturowym.
– Wykorzystując cyfrowe oraz hybrydowe metody diagnostyczne, które są w pełni dostosowane do różnych aspektów klinicznych badań przesiewowych, chcemy dotrzeć do jak największej liczby studentów na skalę województwa oraz kraju – dodaje dr hab. inż. Dariusz Czerwiński, prof. uczelni.
Dzięki zebranym danym możliwe będzie stworzenie modelu medycznych wdrożeń cyfrowych z wykorzystaniem zasobów Lubelskiej Unii Cyfrowej. Chodzi o przygotowanie procedur uwzględniających cyfrowe gromadzenie i analizę danych medycznych tak, aby mógł on wspomagać diagnostykę chorób w zakresie okulistyki. To wsparcie dla pokoleń, ale także zwiększenie świadomości studentów i społeczeństwa na temat chorób cywilizacyjnych, a przede wszystkim istoty badań przesiewowych.
Warto podkreślać, że zdrowy wzrok dla studenta, to tak naprawdę podstawowe „narzędzie pracy”. Spędzanie czasu przy komputerze, czytanie książek, codzienna nauka, to elementy życia studenckiego, a zdrowy wzrok daje szansę na zdobywanie wiedzy bez przeszkód.
Jeśli jesteś studentem I roku na Politechnice Lubelskiej i masz między 19 a 21 lat, dołącz do projektu. Na pierwsze 500 osób, które wezmą udział w badaniu czekają bony upominkowe. Formularz zgłoszeniowy znajdziesz pod adresem: https://lubelskauniacyfrowa.eu/zglos-sie-do-programu/formularz-zapisu-studentow/
– To szansa nie tylko na zadbanie o swoje zdrowie, ale także na udział w badaniach, które mogą zrewolucjonizować podejście do leczenia krótkowzroczności i innych chorób oczu – podkreślają organizatorzy.
Rekrutacja na badania prowadzana jest w trybie ciągłym do końca 2025 roku.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej