17 września br. na Politechnice Lubelskiej odbyło się polsko-chińskie seminarium naukowe pn. "Production Complex System Health Management and Optimisation". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Katedrę Podstaw Inżynierii Produkcji z Wydziału Mechanicznego PL wspólnie z Beihang University of Automation Science and Electrical Engineering (BUAA). Inicjatorem i gospodarzem wydarzenia był prof. Dariusz Mazurkiewicz, dzięki staraniom którego Politechnika podpisała w roku ubiegłym umowę bilateralną o współpracy z uczelnią z Pekinu – światowym liderem w sferze badań naukowych z obszaru lotnictwa i kosmonautyki. W ten sposób, do niedawna nieformalna współpraca prof. Mazurkiewicza z Beihang University, obfitująca w publikacje, referaty, organizację konferencji międzynarodowych, seminariów i spotkań indywidualnych weszła na wyższy poziom.
W seminarium udział wzięli m.in. prof. Shaoping Wang, Członek Senatu uczelni z Chin, Dziekan Wydziału Automatyzacji i Elektrotechniki oraz prodziekan prof. Zheng Zheng oraz kierownik grup badawczych prof. Chao Zhang. Politechnikę Lubelską reprezentowali: Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Hubert Dębski, Prodziekan ds. ogólnych dr hab. inż. Sylwester Samborski, prof. Dariusz Mazurkiewicz – inicjator seminarium oraz prof. Rafał Rusinek, reprezentujący władze Szkoły Doktorskiej w Politechnice Lubelskiej. Ponadto w seminarium wzięli aktywny udział pracownicy Katedry Automatyzacji w osobach: kierownika prof. Grzegorza Litaka (online), pani mgr Beaty Kijak-Mitury i prof. Piotra Wolszczaka, którzy mogli podzielić się swoim doświadczeniem i sukcesami w realizacji programu współpracy z Chinami SHENG-2. Nie zabrakło też przedstawicieli kadry naukowo-dydaktycznej Wydziału Mechanicznego.
Seminarium, które poprowadził prof. D. Mazurkiewicz, obejmowało prezentację obu uczelni, omówienie możliwości współpracy w zakresie kształcenia i badań naukowych; zaprezentowano też kilka referatów naukowych. Prof. S. Samborski omówił strukturę oraz bazę laboratoryjną Wydziału Mechanicznego, w tym Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji, której jest kierownikiem.
Należy podkreślić, że Beihnag University, jako uczelnia kształcąca około 35000 studentów w ramach 300 programów nauczania (78 programów inżynierskich, 110 programów magisterskich i 116 doktoranckich) oraz zatrudniająca ponad 3000 naukowców i dydaktyków (wśród nich ok. 2300 profesorów), jest dla Politechniki Lubelskiej ważnym partnerem w obszarze współpracy międzynarodowej. Jest to bowiem uczelnia zajmująca 8 miejsce w rankingu 10-ciu najlepszych chińskich uczelni. Uniwersytet Beihang, powstały wskutek przekształcenia Pekińskiego Instytutu Aeronautyki, aktywnie wspiera ambicje naukowe Państwa Środka w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki ma nadzieję, iż Politechnika Lubelska odpowie na światowe zapotrzebowanie na rozwój nauki i dydaktyki w wyżej wymienionej dziedzinie. Planowana jest realizacja wspólnych projektów badawczych w ramach kolejnych wydań wspomnianego programu SHENG, współpraca szkół doktorskich w zakresie tzw. podwójnych dyplomów oraz realizacja studiów bilateralnych w języku angielskim.
Działania te wpisują się w długofalową strategię umiędzynarodowienia, realizowaną przez Politechnikę Lubelską, jako nieodzowne działanie z punktu widzenia rozwoju nauki i dydaktyki. Można spodziewać się, że podjęte w ramach seminarium działania przymnożą naszej Uczelni zagranicznych partnerów strategicznych, prowadząc do dalszego podwyższenia jej pozycji w rankingach uniwersyteckich oraz zwiększenia rozpoznawalności i prestiżu Politechniki Lubelskiej w Polsce i na świecie.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej