Trzeci konkurs na aranżację kolorystyczną budynku lubelskiego szpitala. Nasi studenci architektury biorą w nim udział

29.11.2023 Studenci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 i Politechnika Lubelska ogłosili trzeci wspólny konkurs na aranżację kolorystyczną szpitalnych wnętrz. Tym razem współpraca dotyczyć będzie zabytkowego budynku Kliniki Okulistyki przy ul. Chmielnej w Lublinie, który obecnie jest gruntowanie remontowany.

W obiekcie utworzone zostanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej. Znajdą się w nim dwie sale operacyjne oraz oddziały dzienne i poradnie okulistyczne. Nowa infrastruktura, w ramach której powstanie Centrum, umożliwi wykonywanie procedur medycznych związanych z leczeniem chorób plamki żółtej w nowoczesnych i odpowiednio przystosowanych warunkach – zapowiada dyrektor szpitala Beata Gawelska.

Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater przypomina, że jest to już trzecia taka inicjatywa. Pierwszy konkurs w 2017 r. dotyczył wnętrz budynku Kliniki Chirurgii Onkologicznej przy ul. Radziwiłłowskiej, a drugi najnowszego budynku szpitala przy ul. Staszica.

Nasi studenci mają obiekty, na których mogą ćwiczyć nowe, ciekawe rozwiązania i przede wszystkim są one rzeczywiste. Natomiast szpital zyskuje ciekawe aranżacje, które później wdraża w życie – zaznacza rektor.

Zadaniem  studentów Politechniki Lubelskiej jest nie tylko zwrócenie uwagi na estetykę miejsc, ale przede wszystkim stworzenie przestrzeni przyjaznych pacjentom i poprawa ich samopoczucia w trakcie pobytu w szpitalu.

Zdaniem prodziekana ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Architektury PL dr. inż. arch. Bartłomieja Kwiatkowskiego, udział studentów w takich projektach daje im możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia, co jest kluczowe dla ich rozwoju zawodowego. Mają oni okazję do projektowania przestrzeni, które odpowiadają na specyficzne potrzeby – spełniają funkcje użytkowe, ale również odgrywają istotną rolę w procesie zdrowienia pacjentów.

W tym budynku większość pacjentów będzie operowanych w trybie jednodniowym. Będą to pacjenci w starszym wieku, z zaćmą, zwyrodnieniem plamki, ale również młodsi pacjenci z chorobami rzadkimi. Chcemy wprowadzać innowacyjne metody leczenia, dlatego budynek musi odpowiadać różnym potrzebom chorych – wyjaśnia prof. Katarzyna Nowomiejska z Kliniki Okulistyki Ogólnej.

Jak podkreśla Krzysztof Łęczycki, student II roku architektury na Politechnice Lubelskiej, dzięki udziałowi w konkursie studenci mają możliwość pozyskania wiedzy praktycznej.

Realizujemy projekt na rzeczywistym obiekcie. Stawia on przed nami dużo wymagań, które na pewno ukształtują nas na przyszłej drodze architekta. Największym wyzwaniem jest to, że mamy do czynienia z obiektem zabytkowym – mówi student.

Budynek Kliniki Okulistyki będzie gotowy za 3 lata. Koszt inwestycji to ponad 32 mln zł.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej