Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 i Politechnika Lubelska ogłosili trzeci wspólny konkurs na aranżację kolorystyczną szpitalnych wnętrz. Tym razem współpraca dotyczyć będzie zabytkowego budynku Kliniki Okulistyki przy ul. Chmielnej w Lublinie, który obecnie jest gruntowanie remontowany.
– W obiekcie utworzone zostanie pierwsze Europejskie Centrum Innowacyjnych Terapii Chorób Plamki Żółtej. Znajdą się w nim dwie sale operacyjne oraz oddziały dzienne i poradnie okulistyczne. Nowa infrastruktura, w ramach której powstanie Centrum, umożliwi wykonywanie procedur medycznych związanych z leczeniem chorób plamki żółtej w nowoczesnych i odpowiednio przystosowanych warunkach – zapowiada dyrektor szpitala Beata Gawelska.
Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater przypomina, że jest to już trzecia taka inicjatywa. Pierwszy konkurs w 2017 r. dotyczył wnętrz budynku Kliniki Chirurgii Onkologicznej przy ul. Radziwiłłowskiej, a drugi najnowszego budynku szpitala przy ul. Staszica.
– Nasi studenci mają obiekty, na których mogą ćwiczyć nowe, ciekawe rozwiązania i przede wszystkim są one rzeczywiste. Natomiast szpital zyskuje ciekawe aranżacje, które później wdraża w życie – zaznacza rektor.
Zadaniem studentów Politechniki Lubelskiej jest nie tylko zwrócenie uwagi na estetykę miejsc, ale przede wszystkim stworzenie przestrzeni przyjaznych pacjentom i poprawa ich samopoczucia w trakcie pobytu w szpitalu.
Zdaniem prodziekana ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Architektury PL dr. inż. arch. Bartłomieja Kwiatkowskiego, udział studentów w takich projektach daje im możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia, co jest kluczowe dla ich rozwoju zawodowego. Mają oni okazję do projektowania przestrzeni, które odpowiadają na specyficzne potrzeby – spełniają funkcje użytkowe, ale również odgrywają istotną rolę w procesie zdrowienia pacjentów.
– W tym budynku większość pacjentów będzie operowanych w trybie jednodniowym. Będą to pacjenci w starszym wieku, z zaćmą, zwyrodnieniem plamki, ale również młodsi pacjenci z chorobami rzadkimi. Chcemy wprowadzać innowacyjne metody leczenia, dlatego budynek musi odpowiadać różnym potrzebom chorych – wyjaśnia prof. Katarzyna Nowomiejska z Kliniki Okulistyki Ogólnej.
Jak podkreśla Krzysztof Łęczycki, student II roku architektury na Politechnice Lubelskiej, dzięki udziałowi w konkursie studenci mają możliwość pozyskania wiedzy praktycznej.
– Realizujemy projekt na rzeczywistym obiekcie. Stawia on przed nami dużo wymagań, które na pewno ukształtują nas na przyszłej drodze architekta. Największym wyzwaniem jest to, że mamy do czynienia z obiektem zabytkowym – mówi student.
Budynek Kliniki Okulistyki będzie gotowy za 3 lata. Koszt inwestycji to ponad 32 mln zł.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej