Tandemowy spektrometr mas z kwadrupolem i analizatorem czasu przelotu Q-TOF to kolejny sprzęt zakupiony w ramach projektu pn. ,,Centrum badawcze prośrodowiskowych i energooszczędnych materiałów oraz technologii" CeBMaT na Politechnice Lubelskiej współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Tym razem zakupiony sprzęt wyposaży laboratoria Wydziału Inżynierii Środowiska.
- „Zakupiony spektrometr pozwala zidentyfikować lub zbadać stężenie kilkudziesięciu tysięcy związków organicznych, nawet wtedy, gdy występują one w złożonych mieszaninach, a ich stężenie jest na poziomie ppb, czyli jednej cząsteczki na miliard. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch mechanizmów oddzielania od siebie jonów substancji w badanych próbach. Mechanizmy te zachodzą w odrębnych elementach urządzenia tak zwanym kwadrupolu, który działa jak filtr przepuszczający tylko określone jony, oraz analizatorze czasu przelotu, który różnicuje jony wykorzystując różnice w prędkości ich przemieszczania się w próżni. – mówi prof. dr hab. Małgorzat Pawłowska, kierownik Katedry Konwersji Biomasy i Odpadów w Biopaliwa, Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.
Oprócz spektrometru wydział wzbogaci się o:
Celem projektu CeBMaT jest powstanie infrastruktury badawczej. Swoim zakresem badawczym obejmie obszary wiedzy skupione wokół energetyki, inżynierii środowiska, inżynierii materiałowej oraz systemów opto - i mechatronicznych niezbędnych do sterowania procesami technologicznymi.
Wydział: Wydział Inżynierii Środowiska
Katedra: Katedry Konwersji Biomasy i Odpadów w Biopaliwa
Osoba do kontaktu: prof. dr hab. inż. Małgorzata Pawłowska, e-mail: m.pawlowska@pollub.pl, tel. +48 81 538 44 09
Nazwa sprzętu zakupionego w ramach CeBMaT: Tandemowy spektrometr mas z kwadrupolem i analizatorem czasu przelotu Q-TOF
Krótki opis: LCMS Q-TOF Agilent 6546 z HPLC ze źródłem jonów ESI wraz z wyposażeniem (detektory, pompy, autosampler, termostat, generator azotu, etc.), oprogramowaniem i bibliotekami dokładnych mas metabolitów (ponad 80 000 związków) i pestycydów (ponad 1600 związków). Urządzenie wykorzystuje zjawisko różnicowania się czasu przelotu jonów o różnej masie. Bardzo dokładny pomiar czasu przelotu jonów umożliwia określenie masy cząsteczkowej jonu z bardzo wysoką dokładnością. Kwadrupolowy filtr mas (Q) w detektorze typu Q-TOF pozwala oddzielać jony o określonych masach i fragmentować je w sposób kontrolowany w komorze kolizyjnej w wyniku zderzeń z cząsteczkami azotu. Powstałe fragmenty jonu macierzystego są następnie analizowane w analizatorze TOF.
Zastosowanie (współpraca, etc.): Analiza żywności i prób środowiskowych pod względem zawartości farmaceutyków, środków ochrony roślin, substancji endokrynnie czynnych, toksyn i produktów przemian tych związków. Wykorzystywana w badaniach migracji i kierunków przemian mikrozanieczyszczeń organicznych w różnych elementach środowiska, organizmach żywych, łańcuchach troficznych.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej