Sztuka przeciwko zagrożeniom. „Mikroświaty ocalone" Joanny Pawłat

13.12.2023 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

„Mikroświaty ocalone" – to tytuł wystawy i tomiku wierszy Joanny Pawłat. Wernisaż ilustracji i promocja poezji odbędzie się 14 grudnia o godz. 19.00 w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzkiej 5a.

Joanna Pawłat jest lublinianką, a także poetką i malarką. Od ponad 13 lat pracuje na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej. W tym roku otrzymała tytuł Ambasadora Wschodu. Interesuje się między innymi zastosowaniami plazmy niskotemperaturowej, alternatywnymi źródłami energii i inżynierią materiałową. Przez 12 lat zajmowała się pracą naukową w różnych ośrodkach badawczych w Japonii.

„Mikroświaty ocalone” to tomik wierszy z 2023 r. Poetka zwraca w nim uwagę na zagrożenia i problemy, z jakimi zmaga się nasza planeta.  
Jako społeczeństwo borykamy się z konsekwencjami ogólnoświatowej, nieprzemyślanej i krótkowzrocznej polityki opartej o doktrynę ciągłego wzrostu, bazującą na rozbuchanym konsumpcjonizmie i braku odpowiedzialności za działania na szkodę środowiska naturalnego. Ofiarą ekspansywnych działań człowieka jest zarówno przyroda, jak i on sam. Czyniąc małe kroki, możemy pomóc uratować nasz świat. I nie tylko nasz, bo planeta ma wielu współmieszkańców – uważa artystka.

Nazwa pojawiającego się w tomiku fikcyjnego świata R-GOZ pochodzi od koncepcji działań, jakie powinny być prowadzone dla dobra planety: koncepcji 12R (Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Repurpose, Recycle, Rot, etc.) oraz koncepcji Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Joanna Pawłat najbardziej lubi krótkie formy: wiersze, bajki i short-stories. W 2013 r. wydała swój pierwszy tomik wierszy „Zagubiona spacerowiczka”, w 2016 ukazał się tomik „Bunt maszyn”, zaś w 2017 tomik „Kołysanka dla miasta ogrodów” poświęcony Lublinowi. Powstały w 2021 roku tomik „Lublin-Proxima-b i inne trasy” był podróżą przez najnowsze teorie naukowe, odkrycia astronomiczne i koncepcje metafizyczne.

plakat-1.png

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej