Sztuczna inteligencja wybrana Słowem Roku 2023

04.01.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Wybór słowa "sztuczna inteligencja" jako słowa roku 2023 świadczy o znaczącym wpływie, jaki ta technologia wywiera na nas, na gospodarkę i na społeczeństwo. Jako specjalista ds. sztucznej inteligencji, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Zarządzania Politechniki Lubelskiej, a także współtwórca pierwszego kierunku studiów w Polsce "Sztuczna inteligencja w biznesie", uważam, że to wyróżnienie podkreśla rosnącą rolę AI w różnych dziedzinach życia. Sama enigmatyczność tego pojęcia i jego dynamiczny rozwój a także potrzeba społeczeństwa dotycząca zgłębiania tego tematu oraz zagrożeń jakie się z nim wiążą powodują, że to pojęcie stało się bardzo medialne.

Sztuczna inteligencja przekształca sposób, w jaki podejmujemy decyzje, zarządzamy danymi i innowacjami. W sektorze biznesowym, otwiera nowe możliwości dla analizy danych, personalizacji usług oraz automatyzacji procesów. Politechnika Lubelska zdała sobie sprawę z ważności tego pojęcia zanim jeszcze to było modne w momencie kiedy podjęliśmy decyzje na Wydziale Zarządzania o tworzeniu nowoczesnego kierunku jakim jest „Sztuczna inteligencja w biznesie” gdzie uczymy studentów jak korzystać i tworzyć narzędzia sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w biznesie zachowując jednocześnie etyczne standardy i biorąc pod uwagę dylematy prawne związane z poszanowaniem własności intelektualnej.

Wybór słowa sztuczna inteligencja na słowo roku jest myślę również takim momentem refleksji dotyczącym tego jak to zjawisko będzie zmieniać i kształtować nas jako społeczeństwo. Musimy zwracać uwagę na kwestie prywatności, bezpieczeństwa danych, oraz potencjalnego wpływu AI na rynek pracy i rozwój młodych ludzi. Słowo roku to nie tylko odzwierciedlenie aktualnych trendów, ale również przypomnienie o odpowiedzialności, jaką niesiemy jako edukatorzy, badacze i praktycy w kształtowaniu przyszłości, w której sztuczna inteligencja powinna i mam nadzieję, że będzie służyć dobru wspólnemu.

Bartosz Przysucha

Prodziekan ds. Kształcenia

Wydziału Zarządzania

Politechniki Lubelskiej

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej