Święto Politechniki Lubelskiej – taki dzień zdarza się raz w roku

14.05.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

– To ważny moment, który przypomina, że uczelnia to nie tylko miejsce, ale przede wszystkim społeczność, która docenia i szanuje swoich członków ­– mówił podczas święta Politechniki Lubelskiej rektor prof. Zbigniew Pater. 13 maja uczelnia świętowała rocznicę powstania Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej w Lublinie.

Rektor przypomniał, że Politechnika Lubelska powstała dzięki wizji swoich założycieli, którzy chcieli stworzyć nowoczesną uczelnię dla przyszłych liderów. Dziś Politechnika to blisko 1200 pracowników, ponad 7 tysięcy studentów i 68 tysięcy absolwentów. Uczelnia skupia się na potrzebach studentów i doktorantów, dążąc do ciągłego rozwoju i doskonalenia.

– Wiemy, że od tego, jak ich wykształcimy, jak przygotujemy ich do aktywności zawodowej, społecznej czy publicznej, zależy przyszłość i jakość naszego społeczeństwa – mówił rektor.

Profesor sobie zasłużył

Politechnika Lubelska to też rodzina, w której celebruje się osiągnięcia i sukcesy studentów, absolwentów i nauczycieli. Podczas święta doceniono najwybitniejszych naukowców i dydaktyków, a także uhonorowała osób zasłużonych dla lubelskiej Alma Mater.

Tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej otrzymał profesor Mieczysław Kuczma To znakomity specjalista w dziedzinie inżynierii lądowej i transportu.

– Profesor Kuczma od blisko 20 lat współpracuje z naszą uczelnią, biorąc udział w konferencjach i awansach naukowych. Jego doświadczenie i zaangażowanie przyczyniły się do rozwoju wielu młodych naukowców – przyznaje prof. Tomasz Sadowski z Wydziału Budownictwa i Architektury, który prezentował sylwetkę Profesora. Dodał, że tytuł Honorowego Profesora Politechniki Lubelskiej jest wyrazem uznania za wieloletnią współpracę i wkład w rozwój uczelni.

– To ogromny zaszczyt, że uczelnia, z którą współpracowałem na wielu płaszczyznach, obdarzyła mnie takim zaufaniem i tym zaszczytnym tytułem – mówi profesor Mieczysław Kuczma. – To dla mnie też zobowiązanie do dalszej współpracy i działań na rzecz rozwoju lubelskiej uczelni oraz całego środowiska akademickiego w Polsce.

Nie zapomina o uczelni

Politechnika Lubelska od lat docenia także absolwentów, którzy osiągnęli sukcesy w różnych dziedzinach i nadaje im tytuł Wybitnego Absolwenta. W tym roku to wyjątkowe wyróżnienie otrzymał Mirosław Osip-Pokrywka, znany dziennikarz i fotograf. To autor wielu artykułów prasowych oraz książek, w tym kilkunastu przewodników i albumów poświęconych polskim oraz zagranicznym kierunkom.

Osip-Pokrywka ukończył studia na Politechnice Lubelskiej w 1990 roku na ówczesnym Wydziale Zarządzania i Podstaw Techniki. W ciągu kilkunastoletniej kariery zawodowej pracował na wysokich stanowiskach kierowniczych. Zawsze utrzymywał też bliskie relacje z uczelnią i zatrudniał jej absolwentów w firmach, którymi zarządzał, doceniając ich wiedzę i umiejętności.

– Politechnika Lubelska jest dumna z takich absolwentów jak Mirosław Osip-Pokrywka, którzy nie tylko osiągają znaczące sukcesy w swoich dziedzinach, ale także promują uczelnię na co dzień, pokazując, że nauka na Politechnice to solidna podstawa do dalszego rozwoju kariery – podkreśla prof. Zbigniew Pater.

– Jestem absolwentem z roku 1990. Od tego czasu uczelnia dokonała olbrzymiej zmiany i bardzo się rozwinęła – mówi Mirosław Osip-Pokrywka. – Sam jestem przykładem absolwenta, który wykorzystał swoją szansę w życiu zawodowym czerpiąc też z zasobów Politechniki.

Rozpoczęli nowy rozdział  

W 2023 roku Politechnika Lubelska nadała 6 stopni doktora habilitowanego i 36 stopni doktora. Podczas uroczystości promocyjnej nowi doktorzy i doktorzy habilitowani otrzymali swoje dyplomy. To jedno z najważniejszych wydarzeń dla społeczności akademickiej, które pokazuje siłę naukową Politechniki Lubelskiej. To moment, kiedy naukowcy kończą jeden etap swojej kariery i zaczynają nowy.

­– Żeby zrobić habilitację potrzebne są cztery rzeczy. Pierwsza to duże samozaparcie i chęć samorealizacji. Drugą jest baza naukowa oraz miejsce, w którym możemy prowadzić badania. Ten kto powie, że na Politechnice Lubelskiej nie ma gdzie zrobić badań, bardzo zgrzeszy. Kolejną sprawą jest pasja i to, że wierzymy w to, co robimy. Ważne jest też wsparcie, które na Politechnice otrzymujemy – wyliczał dr hab. inż. Dariusz Zieliński.

– Politechnika Lubelska jest uczelnią dynamicznie zmieniającą się i dostosowującą kierunki kształcenia do realnych potrzeb rynku pracy. Daje możliwości rozwoju zarówno w zakresie naukowym, jak i organizacyjnym – uważa dr Żaklin Grądz.

Studenci wiedzą najlepiej

Politechnika Lubelska nagrodziła także najlepszych nauczycieli akademickich. Nagrody trafiły do osób najlepiej ocenianych przez studentów. Liczyło się nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także dobry kontakt ze studentami i wsparcie w trakcie nauki. Dydaktykiem Roku 2023 został dr inż. Piotr Penkała z Wydziału Mechanicznego. Uzyskał on średnią ocen 4,99. Wyróżniono także innych dydaktyków, w sumie 21 ze wszystkich wydziałów i Studium Języków Obcych.

Prorektor ds. studenckich prof. Paweł Droździel, podkreślił, że celem konkursu było docenienie nauczycieli, którzy są wysoko oceniani przez studentów: – Chcemy pokazać metody nauczania i wartości, które są dla nich ważne. W ten sposób promujemy najlepsze praktyki dydaktyczne, które przyczyniają się do podnoszenia jakości nauczania.

Święto Politechniki Lubelskiej było też okazją do rozstrzygnięcia konkursu na imię dla dębu, który zasadzono w ubiegłym roku na kampusie uczelni z okazji jej 70-lecia. Drzewo będzie nazywało się POLLIT. Autorka pomysłu Magdalena Ginalska tłumaczy, że imię jest skrótem od: "Politechnika Lubelska to Ludzie, Innowacje, Technologie".

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej