Jedenasty raz w Europie, a po raz pierwszy w Polsce i to właśnie w Politechnice Lubelskiej odbędzie się konferencja „Metrology for AeroSpace”. To wyjątkowe wydarzenie, któremu towarzyszyć będzie wystawa lotnicza „AeroPLan” oraz prezentacja symulatora lotów, tunelu aerodynamicznego i wiatrakowca.
„Metrology for AeroSpace” to prestiżowa międzynarodowa konferencja organizowana dotychczas w różnych miastach Włoch z dużym udziałem gości z zagranicy. Obejmuje uroczystą galę otwarcia, sesje generalne, tematyczne sesje specjalne, dwie sesje militarne, tutoriale, sesję plakatową i wiele innych imprez towarzyszących.
– Po raz pierwszy udało nam się zaprosić kolegów do Polski – mówi dr hab. inż. Jerzy Józwik, dyrektor Biura Polskiej Unii Metrologicznej z Katedry Podstaw Inżynierii Produkcji Politechniki Lubelskiej WM PL. – Organizując konferencję korzystać będziemy ze wsparcia naszych kolegów z Wojskowej Akademii Technicznej, Lotniczej Akademii Wojskowej z Dęblina oraz Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie.
Współpraca dotyczyć będzie uczestnictwa delegacji tych uczelni w konferencji, w tym w sesji militarnej „Military Metrology for AeroSpace”, w której udział wezmą oficerowie polskich i zagranicznych sił powietrznych.
– Sesja ta dotyczyła będzie zagadnień, którymi oficerowie zajmują się każdego dnia, m.in. konstelacji satelitów dla inteligentnych operacji, wdrażania nowych samolotów w Siłach Powietrznych, monitoringu stanu technicznego samolotów wojskowych a także cyberbezpieczeństwa – zapowiada dr hab. inż. Jerzy Józwik. – Będzie też mowa o pewnych rozwiązaniach satelitarnych, o operacjach w przestrzeni kosmicznej oraz o pomiarach związanych z naprowadzaniem statków powietrznych.
W spotkaniach udział wezmą też piloci i mechanicy lotniczy. Najbardziej zainteresują ich zapewne tutoriale dotyczące np. technologii dronowych, obserwacji obiektów kosmicznych za pomocą radioteleskopów LOFAR, analizy dynamiki helikoptera, kalibracji radarów, innowacyjnych czujników dla przemysłu lotniczego oraz prezentacja prac badawczych, pokazy w tunelu aerodynamicznym i pokaz możliwości wiatrakowca. Inne ciekawe i aktualne tematy to, m.in. zastosowanie sztucznych sieci neuronowych do analizy sygnałów elektrycznych z czujników opartych na reflektometrii w dziedzinie czasu oraz wyzwania naukowe i technologiczne dla eksploracji kosmosu przez ludzi i roboty.
Konferencji odbywającej się w dniach 3-5 czerwca towarzyszyć będzie też wystawa poświęcona lotnictwu i wkładu Politechniki Lubelskiej w tym obszarze a także pokaz laserowy poświęcony kosmosowi i lotnictwu. Wernisaż wystawy "AeroPLan" rozpocznie się 3 czerwca (poniedziałek) na godzinę 13.00, w holu głównym "Rdzewiaka" i na korytarzach CINT. Zaprezentowane zostaną m.in.: wynalazki naszych naukowców z Wydziału Mechanicznego a także eksponaty i mapy lotnicze z zasobów PANS w Chełmie (skrzydło, turbiny wiatrowe, samoloty bezzałogowe), na tle wielkoformatowych rysunków i wycinków z archiwalnych numerów czasopisma "Technika Lotnicza" (którego kontynuacja, tj. czasopismo "Technika Lotnicza i Astronautyczna", jest wydawana przez Politechnikę Lubelską). Pojawią się też silniki samolotowe i różnego rodzaju kokpity statków powietrznych. Dodatkową atrakcją będzie instalacja artystyczna, gra lotnicza oraz symulator lotu.
Konferencja jest organizowana pod patronatem: Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezesa Głównego Urzędu Miar, Rektora Politechniki Lubelskiej, Polską Agencję Kosmiczną POLSA oraz sekcje IEEE (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers) z Polski, Włoch i Hiszpanii. Wspiera ją również wiele ważnych instytucji zagranicznych oraz przedsiębiorstw lotniczych i uczelni technicznych o profilu wojskowym lub lotniczym.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej