Świąteczna chatka ...z wafli. Studenci wykazali się pomysłowością

18.12.2024 Studenci

Być może to pomysł na to, żeby w starym domu umieścić gotyckie okna, a może to stojące przed nim renifery z krówek urzekły komisję konkursową oglądającą świąteczne domki wybudowane przez studentów Politechniki Lubelskiej. Fakt, że pierwsze miejsce przypadło Mandarynkom.

Na Politechnice Lubelskiej trwa seria wydarzeń świątecznych. Było już konstruowanie komina z chrupek, przez który do domu może się dostać pomocnik świętego Mikołaja. Teraz przyszła pora na skonstruowanie świątecznej chatki.

–  Studenci mierzyli się z zaprojektowaniem i wykonaniem budynku stanowiącego ich interpretację kultowych chatek z piernika, które w okresie świątecznym powstają w niemal każdym domu – mówił Radosław Kostyła, wiceprzewodniczący Samorządu Studentów Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Zamiast pierników były wafle, paluszki, czekolada i słodkie dekoracje do ciast.

– Studenci charakteryzują się kreatywnością, ale również zastosowaniem wiedzy teoretycznej, którą zdobywają podczas zajęć – dodaje Radosław Kostyła.

Konkursowe jury pod uwagę brało przede wszystkim estetykę pracy i pomysłowość.

– Postawiliśmy na tradycyjną świąteczną chatkę. Nie chcieliśmy tworzyć niczego wymyślnego, tylko skupiliśmy się na świątecznym zdobieniu – mówi Katarzyna Gregorczyk, studentka drugiego roku architektury. 

– Zbudowałyśmy domek nawiązujący do modernistycznej willi Le Corbusiera. To budynek bardzo ważny w historii architektury – opowiada Karina Laducka, studentka architektury.

Z kolei Hubert Klimek zbudował otoczony płotem dom z dużą sypialnią. Nie zabrakło skrzynki na listy i psa husky (miał ciągnąć stojące w garażu sanie). Wyjątkowa praca nie miała jednak szansy z domem stworzonym przez Małgorzatę Pajor i Katarzynę Kuźmicką, czyli zespół Mandarynki.

– Od początku miałyśmy pomysł na to, żeby przy naszej budowli pojawiły się zwierzęta. Stąd renifery z krówek. Inspirowałyśmy się tradycyjnym budynkiem w starym stylu, ale z ciekawym akcentem, którym są gotyckie okna  – opowiadają zwyciężczynie.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej