Sukces naszych wynalazków na tajwańskich targach wynalazczości

16.12.2021 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dwa medale – złoty i srebrny – otrzymały wynalazki z Politechniki Lubelskiej na Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Designu KIDE na Tajwanie. Wydarzenie zorganizowane zostało 2-4 grudnia 2021 r. przez Światowe Stowarzyszenie Własności Intelektualnej i Wynalazczości. W targach uczestniczyli przedstawiciele 229 organizacji z 31 krajów. Łącznie ocenianych było 412 wynalazków.

Jury, w skład którego weszli przedstawiciele ośrodków naukowo-badawczych, agencji rządowych i reprezentanci wielu sektorów branżowych, przyznało medale złote, srebrne i brązowe oraz nagrody specjalne. W tym roku konkurs odbył się w trybie hybrydowym. Zgłoszenia z Politechniki Lubelskiej zostały wysłane online.

Siedem medali trafiło do polskich uczelni, w tym dwa do Politechniki Lubelskiej.

Złoto i nagrodę specjalną zdobył wynalazek „Walcarka skośna sterowana numerycznie”, opracowany przez prof. Zbigniewa Patera, prof. Janusza Tomczaka i dra inż. Tomasza Bulzaka z Katedry  Obróbki Plastycznej Metali. Walcarka służy do walcowania odkuwek kuźniczych. Umożliwia bardziej precyzyjne ustawianie narzędzi roboczych oraz ekonomiczne wytwarzanie krótkich serii produktów.

– Nasza walcarka wyróżnia się większą wydajnością, dokładnością wykonania
i energochłonnością. Powoduje również mniej hałasu przy produkcji i charakteryzuje się mniejszymi stratami materiałowymi. Maszyna daje możliwość odkuwania długich gabarytów oraz walcowania wyrobów o różnym kształcie – mówi prof. Zbigniew Pater, współautor wynalazku z Katedry Obróbki Plastycznej Metali.

„Inteligentna pasta ścierna” nagrodzona została srebrnym medalem. Jej autorami są prof. Tomasz Klepka i mgr inż. Agnieszka Nowacka z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych. Pasta ścierna jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na nowe technologie
w dziedzinie obróbki trudno obrabialnych powierzchni.

– Nasza pasta z dodatkiem diamentowego ziarna ściernego może obrabiać powierzchnie z dużą precyzją, niedostępną metodami konwencjonalnymi. Sama reguluje siłę docisku ziaren ściernych do przedmiotu obrabianego w zależności od jego geometrii. Zapewnia wymaganą jakość obróbki trudno obrabialnych powierzchni wewnętrznych wyrobów z tworzywa i metalu, wykonanych np. metodą druku 3D. Pasta jest przyjazna dla środowiska, biodegradowalna oraz nietoksyczna – podkreśla prof. Tomasz Klepka z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych.

Rozwiązania opracowane przez naukowców z Politechniki Lubelskiej można zobaczyć na wielu prestiżowych targach i wystawach. Tylko w tym roku naukowcy z Lublina zaprezentowali swoje wynalazki w Genewie, Tajwanie, Norymberdze czy Rumunii.

– Uczestnictwo w takich wydarzeniach to okazja do promocji Politechniki Lubelskiej jako lidera w obszarze innowacji oraz nowych technologii. To także szansa do nawiązania kontaktów biznesowych z producentami, inwestorami oraz podmiotami zainteresowanymi współpracą – uważa prof. Dariusz Czerwiński, prorektor ds. ogólnych  i rozwoju Politechniki Lubelskiej.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej