Srebrny Medal na 21. Międzynarodowych Targach Wynalazków Concours Lépine

20.05.2022 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Miło nam poinformować, że podczas 21. Międzynarodowych Targów Wynalazków Concours Lépine 2022 (Paryż – Francja) prof. Janusz SIKORA wraz ze swoim zespołem naukowym otrzymał światowe wyróżnienie  - Srebrny Medal w sekcji transferu technologii i wdrażania postępu technicznego za „Aktywny segment układu uplastyczniającego wytłaczarki jednoślimakowej”, stanowiące rozwiązanie konstrukcyjne opisane patencie PL 235891.

Targi Concours Lépine organizowane są od 1901 r. Concours Lépine poświęcone są transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Co roku prezentowane wynalazki są oceniane przez międzynarodowy zespół jurorów. Jury przyznaje medale w czterech gradacjach: złote, srebrne, brązowe oraz Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów A.I.F.F. W ocenie rozwiązań jury bierze pod uwagę poziom nowatorstwa, poziom techniki i technologii, zapotrzebowanie społeczne, możliwości wdrażania i sprzedaży, potwierdzenie skuteczności rozwiązań stosownymi wynikami badań.

W 2022 roku Targi zgromadziły setki rozwiązań innowacyjnych i wynalazków prezentowanych przez wystawców z kilkunastu krajów świata w sektorach branżowych oraz narodowych. Na Targach nie zabrakło wynalazków z Polski. Gala ogłoszenia wyników i wręczenie medali oraz wyróżnień odbyła się w dniu 9 maja 2022 roku z udziałem wielu gości honorowych. Wynalazki prezentowane były w czterech głównych sektorach branżowych: poprawa jakości życia; medycyna i technologie medyczne; transport oraz przemysł.

Srebrny medal przyznany Politechnice Lubelskiej w sektorze przemysł to zasługa „Aktywnego segmentu układu uplastyczniającego wytłaczarki jednoślimakowej”, stanowiącego innowacyjny element nowego układu uplastyczniającego wytłaczarki, opracowanej w Katedrze Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Wydziału Mechanicznego naszej Alma Mater.

Należy zaznaczyć, iż istotą opracowanego układu uplastyczniającego wytłaczarki jednoślimakowej jest aktywacja kinematyczna fragmentu cylindra poprzez wprowadzenie możliwości jego obrotu w dowolnym kierunku oraz z dowolną prędkością. W standardowych wytłaczarkach cylinder układu uplastyczniającego ma kształt podłużnej nieruchomej rury, wewnątrz której obraca się ślimak przetwórczy z uzwojeniem transportującym przetwarzane tworzywo. Innowacyjne rozwiązanie aktywnego segmentu układu uplastyczniającego wytłaczarki jednoślimakowej zakłada możliwość implementacji nawet kilku tulei obrotowych w strefie sprężania lub dozowania, które stanowią przedłużenie nieruchomych części cylindra. Za pomocą niezależnych silników napędowych można sterować zarówno prędkością obrotową, jak i kierunkiem obrotu tulei, które mogą wykonywać ruch obrotowy zgodnie lub przeciwnie do kierunku obrotu ślimaka przetwórczego. Na wewnętrznej powierzchni tulei znajduje się zwój o geometrii analogicznej, jak zwój na ślimaku przetwórczym. Opis patentowy zakłada możliwość wykonania zwoju w obrębie aktywnego segmentu cylindra tylko na tulejach obrotowych lub zarówno na tulejach, jak i na ślimaku przetwórczym. W pierwszym przypadku ślimak nie posiada zwoju w obszarze interakcji z aktywnym segmentem obrotowym cylindra. Natomiast drugi wariant konstrukcyjny wymaga odpowiedniego doboru głębokości kanału transportującego na tulejach, jak i na ślimaku. Korzystnym skutkiem zastosowania takiego rozwiązania jest możliwość płynnej zmiany warunków wytłaczania nawet w trakcie trwania procesu, bez konieczności zatrzymywania wytłaczarki oraz demontażu i wymiany pasywnych elementów konstrukcyjnych modyfikujących warunki przetwórstwa, jak ma to miejsce w konwencjonalnych maszynach przetwórczych. Interakcja tulei obrotowych ze ślimakiem przetwórczym daje możliwość kontrolowania warunków przetwarzania bez wpływu na wydajność masową wytłaczania zależną od prędkości obrotowej ślimaka. Wszelkie zmiany prędkości obrotowej oraz kierunku obrotów tulei będą wpływać na ciśnienie przetwarzanego tworzywa, czas przebywania tworzywa w układzie uplastyczniającym oraz intensywność ścinania. Wszystkie te zjawiska będą się przekładać na efektywność homogenizacji przetwarzanego materiału, a w konsekwencji na poprawę jednorodności zarówno jego składu jak i właściwości, podnosząc tym samym jakość gotowych wyrobów z tworzyw polimerowych”.

- relacjonują prof. Janusz SIKORA i mgr inż. Łukasz MAJEWSKI.

Serdecznie gratulujemy Państwu tak zaszczytnych wyróżnień światowej rangi!

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej