Ponownie, szeroko rozumiane umiędzynaradawianie nauki w Politechnice Lubelskiej realizowane jest przy współpracy i wysiłku naukowców naszej Uczelni w ramach projektu ehDialog prowadzonego przez Katedrę Automatyzacji Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. Międzynarodowe badania naukowe to już teraźniejszość w Uczelni.
Pozyskiwanie form energii z otaczającego środowiska czyli „energy harvesting”, w tym odzyskiwanie energii w środowisku przemysłowym, eliminuje potrzebę poszukiwań źródeł energii kopalnej i jest korzystne dla społeczeństwa i środowiska. Ta właśnie innowacyjność wybranych zastosowań odzysku energii to temat zainteresowań całego świata, m.in. Algierii i Brazylii.
Doktorantka Ghizlene BOUSSOUAR (Tlemcen University, Algieria) w grudniu 2022 prowadziła wstępne badania w projekcie zalążkowym finansowanym z projektu ehDialog pod opieką merytoryczną dr inż. Michała Jana Gęcy. Pani Boussouar na co dzień zajmuje się w swojej pracy doktorskiej obciążeniem cieplnym powietrznych kolektorów słonecznych. Poprawia wydajność energetyczną kolektora z jednej strony ograniczając straty cieplne pomiędzy absorberem a otoczeniem, dobierając odpowiednio materiały, a z drugiej strony zapewnia dobrą konwersję fototermiczną poprzez kontrolę strumienia powietrza wewnątrz komory wymiennika. Pani Boussouar prowadzi badania w programie Fluent symultanicznie opracowując prototyp kolektora i prowadząc badania termowizyjne. W semestrze letnim 2022/2023 będzie prowadziła badania do swojej pracy doktorskiej w Katedrze Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych. Opiekunem merytorycznym oraz promotorem pomocniczym doktorantki jest dr Gęca, który kontynuuje zapoczątkowaną w czerwcu 2022 współpracę naukowo-badawczą z Uniwersytetem w Tlemcen (Algieria).
Joao Pedro Norenberg jest doktorantem w São Paulo State University (Ilha Solteira, Brazil). Pod opieką naukową i przy ścisłej współpracy z prof. Grzegorzem Litakiem Joao Pedro Norenberg zbadał wpływ mechanizmu wzmacniającego w nieliniowym systemie przetwarzania energii drgań. Należy podkreślić, iż modelowany układ składa się z rezonatora w postaci belki ferromagnetycznej mocowanej do źródła drgań poprzez dodatkową sprężynę liniową z tłumikiem. Belka porusza się w nieliniowym potencjale podwójnej studni wywołanym oddziaływaniem dwóch magnesów. Przemiana energii mechanicznej na energię elektryczną jest wspierana przez piezoelektryczny element z elektrodami przymocowanymi do obwodu elektrycznego z opornikiem. Wyniki symulacyjne naszego zespołu pokazują, że dodatkowa sprężyna może poprawić pozyskiwanie energii. Zmieniając jego sztywność zaobserwowano różne rozwiązania. W punkcie optymalnej sztywności dodatkowej sprężyny moc wyjściowa wynosi wzmacniane kilka razy w zależności od amplitudy wzbudzenia.
Zagadnienia dotyczące słonecznych kolektorów, badań termowizyjnych wykorzystywanych w Algierii oraz różne rozwiązania pozyskiwania energii m.in. w rozrusznikach serca z Brazylii omawiali zagraniczni naukowcy z uczniami drugiej klasy o profilu inżynierskim Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego (Lublin) w dniu 9 grudnia 2022 r. Wiele pytań dotyczyło samej budowy panelu solarnego, mechaniki zastosowania odzysku energii z rozrusznika sercowego podczas ruchu ciała. Licealna młodzież dzięki międzynarodowym naukowcom współpracującym z Politechniką wzbogaca swoją wiedzę inżynierską, poszerza horyzonty globalnego postrzegania nauki i zapoznaje się ze światowym poziomem studiowania w naszej Uczelni. Taka współpraca czyni Politechnikę atrakcyjną dla utalentowanych przyszłych studentów.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej