Liceum Ogólnokształcące im. Jana II Sobieskiego zaprosiło panią Prodziekan prof. Ewę Łazukę do przeprowadzenia wykładu pod tytułem „Arytmetyka modularna”.
Wykład, który odbył się w dniu 7 kwietnia br. miał na celu zaprezentowanie najważniejszych i najciekawszych zagadnień z zakresu kongruencji i arytmetyki modularnej. Arytmetyka modularna to taki system liczb całkowitych, w którym liczby „zawijają się” po osiągnięciu pewnej wartości nazywanej modułem. Ma ona zastosowanie w wielu zagadnieniach, które cechuje powtarzalność i cykliczność. W matematyce korzysta się z niej m.in. w teorii liczb, teorii grup, kryptografii oraz informatyce.
Okazuje się, że arytmetyka modularna i kongruencje mogą być bardzo pomocne na maturze z matematyki. W ramach wykładu uczniowie poznali własności kongruencji, a następnie wspólnie rozwiązywali wybrane, łatwe i trudne, pochodzące z minionych matur i nie tylko, zadania, które doskonale rozwiązuje się z wykorzystaniem kongruencji. Trudów arytmetyki modularnej, poznając równocześnie jej ciekawe zastosowania, doświadczyli uczniowie klas profilu inżynierskiego Liceum Jana III Sobieskiego. Te mini-korepetycje politechniczne spotęgowały następny stopień ciekawości matematycznej młodych inżynierów. Warto pamiętać, iż seria „Lekcji z Politechniką Lubelską” to zajęcia, które Uczelnia – Centrum Promocji i Informacji PL prowadzi od wielu lat, aby wspomóc młodych ludzi w wyborze dalszej ścieżki rozwoju, przyszłej Alma Mater oraz kierunku studiów.
Pani Dziekan dziękujemy za odkrycie rąbka tajemnicy arytmetyki modularnej oraz zachętę nauki w Politechnice.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej