Czy technologia może łączyć pokolenia? Odpowiedź na to pytanie przyniósł Dzień Seniora na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Uczelnia stała się miejscem, w którym seniorzy odkrywali nowoczesne osiągnięcia nauki, a jednocześnie dzielili się swoim bogatym doświadczeniem życiowym.
Jak zaznacza prof. Marek Borowiec, prodziekan do spraw studenckich na Wydziale Mechanicznym, dla tych, którzy kiedyś studiowali lub pracowali na uczelni, to szansa na powrót do znanych murów i przypomnienie sobie dawnych czasów. – Z kolei tych, którzy tu nigdy nie byli, nasze laboratoria i osiągnięcia mogą zainspirować do odkrywania świata technologii – mówił naukowiec.
Dzień Seniora to krótkie wykłady popularnonaukowe, które w przystępny sposób wprowadziły uczestników w świat 4. rewolucji przemysłowej, sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych technologii w sporcie. Uczestnicy zwiedzili też laboratoria w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii, znanym jako Rdzewiak. Obejrzeli tunel aerodynamiczny, stanowiska projekcji VR oraz maszyny do przetwarzania tworzyw polimerowych. Zajrzeli też do laboratorium, w którym dr inż. Monika Ostapiuk przybliżyła technologię skanowania próbek za pomocą nowoczesnego mikroskopu rentgenowskiego.
– Możemy prześwietlać różne materiały stosowane w lotnictwie lub medycynie. Kiedy się obracają, skanujemy je i dostajemy obraz w 2D lub 3D – właśnie tak, jak w komputerze. Badanie może trwać od piętnastu minut do nawet dziesięciu godzin, w zależności od materiału – opowiadała.
Jednym z uczestników spotkania był Tadeusz Gębal, który w 2013 roku zakończył swoją pracę na uczelni. Wspominając swoje doświadczenia, powiedział: – Ten budynek, w którym jesteśmy, to moja ostatnia praca. Wtedy jeszcze nie nazywał się Rdzewiak. Dużo się w tym czasie zmieniło – jest ładnie, nowocześnie i wesoło.
Pan Tadeusz, mimo emerytury, pracuje dorywczo jako inspektor nadzoru branży elektrycznej. – Moja rada dla każdego emeryta? Trzeba pracować, dokąd można, dokąd zdrowie pozwala i być aktywnym.
Jedną z uczestniczek spotkania była również Halina Sidor, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która jest rodzinnie związana z Politechniką: – Mam w rodzinie trzech absolwentów. Bardzo mnie ciekawi technika. Uważam, że jest niezbędna w naszym codziennym życiu. Wiele rzeczy wykonujemy, zapominając, że prawa fizyki i chemii w znacznym stopniu zarządzają naszym życiem.
Pani Halina podkreśliła, jak ważne są takie spotkania: – Chcemy wiedzieć, co dzieje się na świecie, aby bardziej zrozumieć zachodzące zmiany technologiczne. Gdzie lepiej to zrobić, jeśli nie na uczelni technicznej.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej