Rozwiązania z Politechniki Lubelskiej podbiły Azję. Medale dla lubelskich innowacji na trzech światowych wystawach

01.03.2023 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej przywieźli 5 złotych, 2 srebrne i 2 brązowe medale oraz 3 nagrody specjalne z międzynarodowych wystaw wynalazków w Tajlandii, Indiach i na Tajwanie.

We wtorek 28 lutego 2022 r. odbyła się prezentacja zwycięskich projektów oraz wręczenie medali ich twórcom.

Jak podkreśla rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater, jest to kolejny sukces potwierdzający, że Politechnika Lubelska jest najbardziej innowacyjną uczelnią w Polsce.

To dowód, że to co robimy w zakresie komercjalizacji ma sens, że system, który opracowaliśmy i wdrożyliśmy na uczelni, pozwala na wyłapywanie najlepszych rozwiązań i szybkie ich patentowanie. O tym świadczy liczba zgłoszeń patentowych, których z roku na rok jest coraz więcej. Rok temu było ich aż 175, a rok wcześniej 150, a dwa lata wcześniej 136. Warte podkreślenia jest również to, iż te zgłoszenia pochodzą nie tylko z jednego czy dwóch wydziałów, ale praktycznie ze wszystkich. Ostatnio nawet Wydział Zarządzania ma na tym koncie osiągnięcia – mówi rektor.

O tym, jak ważny jest udział naukowców w międzynarodowych wystawach i targach mówi dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej Paweł Chrapowicki:Liczymy na to, że wizyty na takich wydarzeniach zaowocują nowymi kontaktami oraz możliwością międzynarodowej współpracy naukowo-biznesowej. Nasze rozwiązania cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród zwiedzających wystawy, jak i przedstawicieli firm. Zadawali oni wiele szczegółowych pytań dotyczących sposobu działania i wykorzystania na rynku innowacji prezentowanych na naszych stoiskach.

Podobnego zdania jest kierownik Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych prof. Tomasz Klepka, którego zespół zdobył najwięcej medali. – Bardzo ważne jest dla nas praktyczne wykorzystanie efektów badań naukowych. Mamy folie biodegradowalne, materiał biodegradowalny, sztuczny kamień. Dlatego udział w wystawach traktujemy jaką doskonałą formę promocji stworzonych przez nas urządzeń i produktów. Pokazujemy gotowe wyroby, a nie wzory i teoretyczne rozważania. Ponadto, na tego typu wydarzeniach obserwujemy to, co robią inni. Pozwala nam to, upewnić się, że nasze badania i technologie są na wysokim poziomie, i spokojnie możemy konkurować z naukowcami z innych krajów.

Jednym z wyróżnionych rozwiązań jest biodegradowalna kompozycja polimerowa, której współautorką jest dr inż. Aneta Tor-Świątek. – Składa się ona z biodegradowalnego poliaktydu z dodatkiem ciętych włókien lnianych o określonej długości. Do tego zostały dodane mikrosfery polimerowe, które mają za zadanie zmniejszyć jeszcze tę ilość tworzywa wykorzystywaną w procesie. Kompozycję można stosować tak naprawdę we wszystkich standardowych procesach technologicznych przetwórstwa tworzyw. Jak dodaje dr inż. Tor-Świątek: – Zaletą wynalazku jest zmniejszona masa wyrobów przy zachowaniu wytrzymałości mechanicznej, możliwość formowania na dowolne kształty, a także zdolność do kompostowania.      

Z kolei zespół naukowców: prof. Janusz Tomczak, prof. Zbigniew Pater, prof. Andrzej Gontarz, dr inż. Tomasz Bulzak i dr inż. Konrad Lis opracowali nową maszynę do kształtowania blach.

Jest to maszyna nowej generacji, sterowana numerycznie. Takich maszyn w obróbce plastycznej jest mało. Dzięki niej będzie można, w oparciu o proste narzędzia w kształcie rolek, wytwarzać elementy o powierzchni nierozwijalnej, czyli takie, które wcześniej wytwarzane były z blach za pomocą tłoczników. Ale wytłaczanie jest opłacalne dopiero przy dużych seriach. Natomiast nasza metoda jest już opłacalna przy pojedynczych wyrobach i to jest jej ogromną zaletą – przekonuje prof. Zbigniew Pater z Katedry Obróbki Plastycznej Metali.

Międzynarodowa Wystawa Innowacyjnych Technologii i Rozwiązań w Bangkoku

Jest jedną z najbardziej prestiżowych tego typu imprez w Azji. Organizowana jest przez Narodową Radę Badawczą Tajlandii. Branże, które są szczególnie obecne podczas wystawy to: automotive, medyczna i farmaceutyczna. Tegoroczna edycja zgromadziła 469 wynalazków
z 24 krajów.

Rozwiązania z Politechniki Lubelskiej wróciły z pięcioma medalami przyznanymi przez jurorów wystawy, a także z dodatkowymi nagrodami od międzynarodowych stowarzyszeń.

Medal złoty przyznano za:

„Urządzenie i sposób zabezpieczania antykradzieżowego, zwłaszcza motocykli”; autorzy: Mateusz Paszko, Grzegorz Barański, Krystian Łygas.

Medal srebrny za:

„Urządzenie do kształtowania wyrobów cienkościennych”; autorzy: Janusz Tomczak, Tomasz Bulzak, Zbigniew Pater, Andrzej Gontarz, Konrad Lis. 

„Transformator z magazynem bezwładnościowym i sposób jego sterowania”; autorzy: Dariusz Zieliński, Karol Fatyga, Bartłomiej Stefańczak, Łukasz Kwaśny.

Medal brązowy za:

„Urządzenie do kaskadowego mieszania”; autorzy: Tomasz Klepka, Tomasz Garbacz, Aneta Tor-Świątek, Sebastian Białasz.

„Sposób wytwarzania kompozycji polimerowej bidegradowalnej”; autorzy: Aneta Tor-Świątek, Tomasz Klepka, Tomasz Garbacz.

Poza medalami lubelskie rozwiązania zostały docenione przez stowarzyszenia wynalazców obecne podczas wystawy w Bangkoku.

Nagroda specjalna:

  • Fundacji Innowacji z Arabii Saudyjskiej dla Janusza Tomczaka, Tomasza Bulzaka, Zbigniewa Patera, Andrzeja Gontarza, Konrada Lisa za „Urządzenie do kształtowania wyrobów cienkościennych”.
  • Stowarzyszenia Wynalazców w Zagrzebiu dla Mateusza Paszko, Grzegorza Barańskiego, Krystiana Łygasa za „Urządzenie i sposób zabezpieczania antykradzieżowego, zwłaszcza motocykli”.
  • Światowego Stowarzyszenia Wynalazców i Własności Intelektualnej dla Dariusza Zielińskiego, Karola Fatygi, Bartłomieja Stefańczaka, Łukasza Kwaśnego za „Transformator z magazynem bezwładnościowym i sposób jego sterowania”.

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków India International and Innovation Expo

Impreza zgromadziła 400 innowacyjnych rozwiązań z 30 krajów, na powierzchni bliskiej 1000 m2.

Złotym medalem nagrodzono następujące wynalazki i ich twórców:

„Kształtownik  z materiału mineralno-polimerowego i sposób jego wytwarzania”; autorzy: Tomasz Garbacz, Tomasz Klepka, Łukasz Garbacz.

„Sposób mieszania tworzywa polimerowego”; autorzy: Tomasz Klepka, Tomasz Garbacz, Sebastian Białasz.

International Invention and Design Expo

Wydarzenie miało miejsce w Kaohsiung, drugim pod względem wielkości mieście na Tajwanie. Targi KIDE to połączenie wynalazczości, designu, i międzynarodowej konferencji. Ich misją jest łączenie innowacyjności z przedsiębiorczością.

W konkursie wynalazków złoty medal trafił do zespołów naukowców:

Tomasz Klepka, Filip Longwic, Sebastian Białasz za „Urządzenie i sposób wytwarzania elementów kształtowych”.

Tomasz Garbacz, Tomasz Klepka, Aneta Tor-Świątek za „Rurę wielowarstwową transmisyjną i sposób jej wytwarzania”.

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej