„Regionalna Inicjatywa Doskonałości” MEiN i Politechnika Lubelska nadal rozwija międzynarodowe badania naukowe także edukację w lubelskich szkołach średnich. Tym razem naukowym mentorem spotkania był prof. Jarosław LATALSKI (Katedra Mechaniki Stosowanej WM), dzięki któremu nasza Alma Mater gościła profesora Daniele Zulli, pracownika Wydziału Inżynierii Lądowej, Architektury i Środowiska Uniwersytetu Technicznego w L’Aquili (Abruzja, Włochy)
W dniu 22.09.2022 Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie zorganizowało międzynarodowe warsztaty naukowe z udziałem profesoraDaniele Zulli.
Podczas wizyty gościa w LO Sobieski uczniowie wysłuchali wykładu pt "Vibrations in structures: A challenge for Engineers", w czasie którego zapoznali się z tematyką drgań konstrukcji i wyzwań, jakie ta problematyka stawia przed inżynierami. Prof. Zulli omówił czym jest konstrukcja inżynierska (ang. 'structure') - odwołał się do typowych przykładów z inżynierii lądowej (mosty, budynki, linie energetyczne), inżynierii mechanicznej (pojazdy, dźwigi itd.) oraz lotniczej (statki powietrzne). W dalszej części wykładu krótko scharakteryzowano drgania mechaniczne, przyczyny ich powstawania oraz wpływ na człowieka i na współczesne konstrukcje. Zainteresowanie uczniów, przyszłych inżynierów, skupiło się na zjawisku rezonansu i warunkach jego występowania.
Wszystkie zagadnienia prof. Zulli zilustrował ciekawymi filmami video np. drgania modelowego mostu eksperymentalnego na jednym z uniwersytetów w USA czy też drgania rzeczywistych konstrukcji w warunkach faktycznej eksploatacji. Z tej grupy pokazywano drgania mostu drogowego nad cieśniną Bosfor, drgania mostu na Wołdze w Wołgogradzie (w chwili oddania do użytku był to najdłuższy most w Europie), czy też drgania kładki ‘Millenium Bridge’ w Londynie. Profesor omówił także sposoby ograniczania takich drgań – najczęściej realizowane jest to za pomocą dodatkowych elementów konstrukcyjnych o własnościach tłumiących bądź poprzez modyfikację samego projektu.
Wśród omawianych przykładów drgań konstrukcji mostowych zaprezentowano także film archiwalny z 1940 roku z katastrofy mostu Tacoma Bridge w stanie Washington, w USA. Nagranie to zostało pokazane uczniom po raz kolejny w ramach RID. Tę budowlaną katastrofę przestawił bowiem w LO Sobieski także prof. Stefano Lenci z Università Politecnica delle Marche z Ancony, który wizytował szkołę w maju b.r..
W dalszej części wykładu prof. Zulli opowiadał o drganiach budynków w czasie trzęsień ziemi (na przykładzie aktualnych zdarzeń z Japonii), oraz sposobach zabezpieczania budynków przed katastrofą. Ostatnia część prezentacji dotyczyła drgań kabli przesyłowych linii energetycznych - tzw. 'cable galloping' oraz sposobach zapobiegania tym zjawiskom.
Międzynarodowa lekcja opierała się na interaktywności wszystkich stron a żywa dyskusja licealistów z międzynarodowym naukowcem była dowodem zainteresowania nauką, wysokim poziomem wiedzy młodych ludzi. Wizyta gościa w szkole potwierdziła owocną współpracę katedry Mechaniki Stosowanej Wydziału Mechanicznego, Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego i Biura Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą PL, które zorganizowało wizytę.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej