W najnowszym rankingu szkół wyższych „Perspektyw” Politechnika Lubelska, pośród ponad 100 krajowych uczelni akademickich, zajęła 25. miejsce. To 7 oczek wyżej niż w roku ubiegłym. Natomiast w zestawieniu uczelni technicznych lubelska uczelnia plasuje się na 8. pozycji, podobnie jak rok temu.
Ranking prezentuje najlepsze uczelnie w Polsce. Zestawienie uwzględnia 30 wskaźników zgrupowanych w 7 kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie.
Politechnika Lubelska po raz kolejny udowodniła, że należy do liderów innowacji i wynalazczości. Uczelnia zajęła 2. miejsce, czyli o jedną pozycję wyżej w porównaniu z zeszłym rokiem, w kategorii innowacyjność, otrzymując maksymalną liczbę punktów (100) za patenty i prawa ochronne.
– Tak wysoka pozycja naszej uczelni w rankingu jest odzwierciedleniem wysokiej jakości prowadzonych badań naukowych oraz coraz lepszej opinii międzynarodowej, a także skutecznego transferu wiedzy do gospodarki. Już od kilku lat jesteśmy w czołówce uczelni pod względem innowacyjności. I tym razem potwierdziliśmy swoją mocną pozycję w działalności patentowej. Zawdzięczamy ją bardzo dużej efektywności naszych pracowników. W zeszłym roku nasi naukowcy otrzymali 95 decyzji o uzyskaniu patentów, a zgłosili do Urzędu Patentowego 175 wynalazków – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.
Ranking „Perspektyw” uwzględnia również informacje o najpopularniejszych kierunkach studiów prowadzonych w polskich uczelniach akademickich. Na Politechnice Lubelskiej najwyżej ocenione zostały: mechatronika, transport (4 miejsce, w roku 2022 – 5), architektura, budownictwo, elektrotechnika (6).
Ranking szkół wyższych „Perspektyw” to jedno z najbardziej rozbudowanych i transparentnych zestawień. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej