Ramię w ramię po energię jutra

15.10.2024 Uczelnia

Politechnika Lubelska zawarła porozumienie o współpracę z PGE Dystrybucja. Skorzystają studenci, pracownicy, producenci i odbiorcy energii oraz środowisko. Ze strony PGE Dystrybucja umowę o współpracę podpisywali wiceprezesi Tomasz Małecki i Mariusz Podkański. Porozumienie po stronie Politechniki Lubelskiej podpisał rektor prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater.

– Działalność Politechniki Lubelskiej zawiera się w 3 obszarach. To nauka, dydaktyka i komercjalizacja. Działalność tę podzielić można także w zakresie tematycznym. To 7 dyscyplin naukowych, m.in. automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne. W każdym z tych obszarów musimy szukać kooperantów, bo Politechnika nie jest zawieszona w próżni – podkreśla rektor prof. Zbigniew Pater. – Powinniśmy w każdym zakresie wypracowywać rozwiązania i opracowywać jak najlepsze produkty, o które podmioty gospodarcze będą rywalizowały.

– PGE Dystrybucja jest największym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Polsce – dostarczamy energię elektryczną dla blisko 6 milionów klientów zarówno indywidualnych, jak i instytucji czy zakładów przemysłowych. To złożony proces, który wymaga od spółki planów rozwoju sieci elektroenergetycznych z uwzględnieniem także źródeł rozproszonych generujących energię elektryczną z OZE – mówi Tomasz Małecki, wiceprezes zarządu PGE Dystrybucja ds. strategii. – W tym procesie towarzyszą nam także środowiska naukowe, czego potwierdzeniem jest dzisiejsze porozumienie z Politechniką Lubelską. 

Dlatego  władze rektorskie będą sprzyjały wszelkim działaniom, które podobnie jak umowa z PGE Dystrybucja, będą przynosiły korzyści uczelni i firmie, ale przede wszystkim społeczeństwu oraz środowisku.

– Musimy wreszcie zacząć działać, żeby to środowisko było dla człowieka jeszcze bardziej przyjazne i efektywne – zaznacza rektor. 

W ramach umowy Politechnika Lubelska i PGE Dystrybucja chcą razem tworzyć ofertę edukacyjną i szkoleniową, współpracować z kołami naukowymi PL, organizować praktyki i staże, ale przede wszystkim podejmować prace badawczo-wdrożeniowe i rozwijać współpracę międzynarodową.

Współpraca Politechniki Lubelskiej i PGE Dystrybucja trwa od dawna i często przybiera formę relacji rodzinnych. Prof. dr hab. inż.  Piotr Kacejko, kierownik Katedry Elektroenergetyki Politechniki Lubelskiej żartuje, że jego związki z firmą sięgają… okresu przed drugą wojną światową.

– Mój ojciec rozpoczął pracę w ówczesnym Lubzelu w roku 1937, a moja mama w roku 1941. Tam się poznali – opowiada. – Ja sam przez blisko 7 lat współpracowałem z firmą. Dlatego jej współpraca z Politechniką Lubelską daje mi wielką satysfakcję. Politechnika ma wiele osiągnięć, ale i możliwości związanych np. z tańcem przewodów, parciem wiatru oraz odpornością linii elektroenergetycznych na nagłe zmiany pogody.

Wśród pracowników PGE Dystrybucja znajdują się absolwenci lubelskiej Politechniki.

– Podpisanie umowy o współpracę ma dla mnie wyjątkowe znaczenie. Jako absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Lubelskiej dostrzegam tu korzyści dla obu stron – współpraca pomoże nam w przyszłości na wypracowanie ramię w ramię z naukowcami z Politechniki Lubelskiej rozwiązań przynoszących możliwość optymalnego wykorzystania OZE. To z kolei przyniesie wymierne korzyści zarówno dla naszych odbiorców, producentów energii elektrycznej z rozproszonych źródeł oraz dla środowiska naturalnego. To ważny krok w procesie transformacji energetycznej, jaka ma miejsce w naszym kraju – uważa Mariusz Podkański, wiceprezes zarządu PGE Dystrybucja ds. infrastruktury sieciowej.  

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej