Politechnika Lubelska chce znaleźć się w gronie najbardziej rozpoznawalnych placówek badawczych na świecie. Pomogą w tym pracownicy uczelni znajdujący się w gronie 2 procent najlepszych naukowców świata według Uniwersytetu Stanforda. Właśnie stworzyli oni Komitet Sterujący.
Dwunastu badaczy ma wdrożyć strategię "Politechnika Lubelska – Doskonała Naukowo".
– Teraz naukowcy otrzymają ankiety, w których będą mogli wskazać swoje dyscypliny naukowe oraz zadania, w które chcą się zaangażować. Następnie zostaną im przesłane regulaminy poszczególnych zadań, które są już wstępnie przygotowane. Będziemy czekać na ich uwagi – mówi rektor prof. Zbigniew Pater.
Wszystko po to, żeby przygotować uczelnię do udziału w ogólnopolskim konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" planowanym na 2026 rok. Uzyskanie statusu uczelni badawczej jest bardzo ważne, ponieważ pozwoli uczelni znaleźć się w gronie najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych placówek w Polsce i na świecie.
Jak przyznaje rektor, to nie tylko prestiż, ale też korzyści finansowe. Uczelnia będzie mogła pozyskać dodatkowe fundusze na prowadzenie innowacyjnych i przełomowych badań. Chodzi o 12 milionów złotych ekstra każdego roku.
Strategia rozwoju Politechniki Lubelskiej obejmuje osiem kluczowych działań, które skupiają się przede wszystkim na umiędzynarodowieniu uczelni i wsparciu wszystkich grup akademickich – od najzdolniejszych studentów, poprzez doktorantów, aż po pracowników naukowych.
Prorektor do spraw nauki prof. Wojciech Franus tłumaczy, że wśród zaplanowanych działań są m.in. konkursy na finansowanie publikacji w wysoko punktowanych czasopismach, udział w międzynarodowych wystawach wynalazków, specjalny program dla młodych naukowców oraz finansowanie wizyt wybitnych zagranicznych naukowców.
Profesor Elżbieta Jartych, pełnomocnik rektora do spraw umiędzynarodowienia, będzie dbała o to, żeby wszystkie działania zespołu były realizowane zgodnie z harmonogramem.
– Priorytetem będzie nawiązywanie kontaktów z zagranicznymi naukowcami. Chcemy zapraszać ekspertów z innych krajów do odwiedzenia Politechniki Lubelskiej, aby mogli poznać nasz potencjał, co pomoże rozwijać współpracę naukową – mówi prof. Jartych.
Członkiem Komitetu jest także prof. Maciej Szeląg z Katedry Budownictwa Ogólnego.
– To dla mnie wyróżnienie, ponieważ komitet będzie kształtować politykę i działania związane z rozwojem naukowym uczelni oraz poszczególnych pracowników i dyscyplin naukowych. Najważniejsze jest wspieranie młodych naukowców, którzy są na początku swojej kariery, ponieważ to oni stanowią przyszłość naszej uczelni. Chcemy identyfikować najlepsze talenty i dostarczać im narzędzia potrzebne do rozwoju, aby mogli inspirować innych – podkreśla naukowiec.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej