Wyobraźmy sobie sytuację, w której lekarze nie muszą już zgadywać, co dzieje się z kością ukrytą za metalową płytką stabilizującą złamanie, czyli tzw. rusztowaniem. Naukowcy z Politechniki Lubelskiej pracują nad rozwiązaniami, które sprawią, że dzięki nowoczesnym biomateriałom bez przeszkód będzie można zajrzeć w głąb ludzkiego ciała.
Dziś do stabilizacji złamań stosuje się głównie implanty tytanowe lub stalowe płytki. Spełniają swoją rolę, ale mają jedną istotną wadę: nie są przezierne dla promieniowania rentgenowskiego.
– Jeżeli lekarz chce obserwować postęp regeneracji kości, wykonuje m.in. zdjęcia rentgenowskie. Ale ten element zasłania obszar, który interesuje ortopedę – mówi dr hab. inż. Patryk Jakubczak z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej.
To właśnie ten problem postanowili rozwiązać lubelscy badacze, wprowadzając innowacyjne kompozyty polimerowo-włókniste oraz zmieniając sposób ich wytwarzania, tak żeby zapewnić im wysoką wytrzymałość.
– Kluczowe jest, aby nowy materiał był jednocześnie przynajmniej bioobojętny, wytrzymały i przezierny dla promieni rentgenowskich. Dlatego zamiast tradycyjnych metalowych płytek proponujemy kompozyty wzmocnione włóknami, które mogą przenosić duże obciążenia, a jednocześnie pozwalają na dokładną diagnostykę w trakcie leczenia – tłumaczy naukowiec.
To jednak nie wszystko. Przełomem jest też opracowanie nowatorskiej technologii wykonywania otworów montażowych w takich implantach. W tradycyjnych metodach wiercenie przerywa strukturę włókien, osłabiając całą konstrukcję. Naukowcy z Lublina opracowali metodę tzw. lokalnego oplotu, która pozwala omijać włókna w miejscach otworów, zachowując ich ciągłość i zwiększając wytrzymałość implantów nawet o 30 proc. w porównaniu do dotychczasowych rozwiązań.
– To może być przyszłość ortopedii i traumatologii – zapowiada prof. Jakubczak i dodaje: – Dzięki naszym badaniom lekarze będą mogli nie tylko skuteczniej stabilizować złamania, ale także precyzyjniej monitorować gojenie kości, co przełoży się na szybszy powrót pacjentów do zdrowia.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej