Profesor wizytujący z Chorwacji oraz Brazylii w KTMPiNL oraz KA Politechniki Lubelskiej

11.02.2022 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W ostatnich dnia odbyło się spotkanie profesora Americo Barbosa da Cunha Jr. z Rio de Janeiro State University (Brazylia) oraz profesora Gojmira Radica z University of Split (Chorwacja) z prorektorem dr hab. inż. Pawłem Droździelem. W spotkaniu uczestniczył prof. dr hab. Grzegorz Litak i dr hab. inż. Piotr Wolszczak z Katedry Automatyzacji (KA) oraz dr inż. Michał Jan Gęca z Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych (KTMPINL).

Podczas spotkania szczegółowo omówiono różne działania dotyczące wymiany studenckiej, wymiany pracowników naukowych oraz współpracy badawczej Politechniki Lubelskiej z zagranicznymi uczelniami.

Profesor Americo Barbosa da Cunha Jr. Jest specjalistą w dziedzinie zastosowań matematyki, zatrudnionym w Instytucie Matematyki Statystyki Stanowego Uniwersytetu w Rio de Janeiro w Brazylii (www.americocunha.org/). Naukowiec przyjechał do naszej uczelni w celu przeprowadzania serii wykładów dotyczących pozyskiwania energii z układów dynamicznych w ramach projektu ehDialog (eh.pollub.pl). Projekt dotyczy odzyskiwania energii wtórnej z otoczenia (energy harvesting), w tym odzyskiwanie energii w środowisku przemysłowym. Pozyskiwanie form energii z otaczającego środowiska, w tym odzyskiwanie energii w środowisku przemysłowym eliminuje potrzebę poszukiwań źródeł energii kopalnej i jest korzystne dla społeczeństwa i środowiska. Celem projektu jest organizacja międzynarodowych spotkań pracowników naukowych, wynalazców, przedsiębiorców i studentów w formie warsztatów, podczas których nawiązana lub pogłębiona będzie współpraca między uczestnikami. Projekt ehDialog finansowany jest w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „DIALOG” w latach 2019-2021,

Profesor Gojmir Radica jest kierownikiem Katedry Silników Cieplnych (Wydział Elektrotechniki, Inżynierii Mechanicznej i Konstrukcji Okrętowych – FESB) na Uniwersytecie w Splicie. W swojej pracy zajmuje się diagnostyką i optymalizacją silników spalinowych, wdrażaniem nowych technologii systemów zdalnego monitorowania i diagnostyki w celu poprawy efektywności systemów energetycznych oraz hybrydyzacją i ogniwami paliwowymi PEM. Obecnie jest kierownikiem i koordynatorem projektu naukowo-badawczego: „Poprawa wydajności, redukcja emisji i hybrydyzacja morskich systemów napędowych”.

Przyjazd gościa zagranicznego został sfinansowany z zadania nr 7 (konkurs na przyjazd gościa zagranicznego), projekt Politechnika Lubelska- Regionalna Inicjatywa Doskonałości ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie umowy nr 030/RID/2018/19.

W czasie pobytu profesora w KTMPINL planowane są wspólne badania silników spalinowych oraz przygotowanie wspólnych publikacji, wymiana doświadczeń i uzgodnienia dotyczące przyszłych wspólnych badań, dalszy rozwój dwusuwowego silnika spalinowego z przeciwstawnymi tłokami do zastosowań w statkach pływających, rozwój programów bilateralnych pomiędzy Uniwersytetem w Splicie a Politechniką Lubelską w zakresie najnowszych trendów w silnikach spalinowych.

img-20220208-wa0014.jpg

img-20220208-wa0013.jpg

img-20220208-wa0015.jpg

img-20220208-wa0023.jpg

20220208_122528.jpg

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej